• +48 502 21 31 22

Pierwsze znaleziska na Galgenbergu

Trwają prace wykopaliskowe na wodzisławskim wzgórzu straceń - Galgenberg. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, zostały przeprowadzone badania historyczne i georadarowe wzgórza. W oparciu o te dane, założono siedem wykopów o łącznej powierzchni 100 m2. Aktualnie każdy wykop ma głębokość około pół metra. Co udało się do tej pory odnaleźć?

Pierwsze znaleziska na Galgenbergu

Na wspomnianej głębokości wystąpiły nawarstwienia gleby nietkniętej ręką człowieka – tzw. calec. Podczas dalszych eksploracji, pracownikom Muzeum w Wodzisławiu Śląskim udało się odkryć wiele fragmentów ceramiki naczyniowej, związanej z bytnością człowieka na tym terenie od XIV do XX wieku.

Wśród odkrytych zabytków jest łańcuch o zróżnicowanych ogniwach, wykonany najprawdopodobniej starą techniką kowalską. Ze względu na miejsce odkrycia zabytek ten mógł być łańcuchem egzekucyjnym. Więcej szczegółów o technologii w jakiej został wykonany, a także o samej chronologii poznamy po przeprowadzeniu szczegółowych analiz typologicznych i konserwatorskich.

Równie ciekawym i zagadkowym zabytkiem żelaznym jest średniej wielkości zawias do drzwi. Może to być zawias do drzwi, prowadzących do wnętrza platformy szubienicznej.

Obecnie obszar badań przesuwany jest w kierunku zachodniej części wzgórza. Już z powierzchni można zauważyć, że teren ten jest mocno przekształcony działalnością człowieka. Prawdopodobnie właśnie w tym miejscu stała szubienica, która została zniszczona, a jej materialne elementy nie zachowały się nad powierzchnią gruntu.

/źródło: Gazeta Wodzisławska, oprac. c/ 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka