• +48 502 21 31 22

Rodzinny kapitał opiekuńczy także dla uchodźców z Ukrainy. Сімейний капітал вихователів також для українців

Rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Сімейний капітал – це допомога на другого та наступних дітей у сім’ї віком від 12 до 35 місяців.

Rodzinny kapitał opiekuńczy także dla uchodźców z Ukrainy. Сімейний капітал вихователів також для українців
ZUS Oddział w Rybniku

Artykuł opracowany przez:

ZUS Oddział w Rybniku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Firma działa w branżach:
Finanse Ubezpieczenia Prawo Biura rachunkowe Kantory Administracja

Uchodźcy z Ukrainy mogą już składać wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy. ZUS uruchomił już specjalny formularz w języku ukraińskim.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Teraz w platformie PUE ZUS pojawił się specjalny wniosek oznaczony jako RKO-U – jest on przygotowany w języku ukraińskim. – Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS – zapewnia szefowa ZUS Gertruda Uścińska.

Do złożenia wniosku o RKO niezbędny jest polski numer PESEL rodzica, jak i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez platformę PUE ZUS.

W ramach świadczenia rodzice mogą otrzymać do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować, czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 tys. zł przez 12 miesięcy.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka