W Wodzisławiu Śląskim realizowane są dwa programy dotacyjne dla mieszkańców, które mają przyczynić się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i tym samym obniżyć poziomy stężeń zanieczyszczeń. Jednym z nich jest "Czyste powietrze dla miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2019-2023". Ze względu na problemy wodzisławian z dostępnością urządzeń oraz trudną sytuacją na rynku paliw część wnioskodawców zrezygnowała z udziału w programie, jednak wyrazili oni chęć realizacji inwestycji w roku następnym. Dlatego program będzie finalizowany w 2023 r.
W ubiegłym roku w Wodzisławiu Śląskim wymieniono: 180 kotłów węglowych na kotły gazowe, 6 kotłów gazowych (starej generacji) na kotły gazowe (nowej generacji), 21 kotłów węglowych na kotły opalane biomasą, 82 kotły węglowe na pompę ciepła dla potrzeb c.o., 1 kocioł węglowy na podłączenie do sieci ciepłowniczej, 2 kotły węglowe na źródło ciepła zasilane energią elektryczną oraz 80 kotłów węglowych na kotły węglowe 5 klasy z automatycznym podawaniem paliwa.
Z kolei "Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego" to program grantowym realizowany ze środków RPO WSL. W 2022 r. w jego ramach dokonano 20 wymian źródeł ciepła na kotły gazowe, pompy ciepła dla potrzeb c.o. oraz kotły pelletowe na kwotę 241 tys. zł. Wymieniono: 7 kotłów węglowych na kotły gazowe, 12 kotłów węglowych na pompę ciepła dla potrzeb c.o. i 1 kocioł węglowy na kocioł opalany biomasą. Nabór uzupełniający wniosków potrwa do 10 stycznia.
Ponadto od 1,5 roku w Centrum Aktywności Społecznej działa punkt konsultacyjny Rządowego Programu „Czyste Powietrze”. W tym miejscu mieszkańcy mogą uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków, rozliczaniu inwestycji oraz otrzymać informacje o możliwości uzyskania wsparcia z innych źródeł. Za pośrednictwem punktu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2022 r. zostało złożonych ponad 260 wniosków o dofinansowanie oraz ponad 400 wniosków o płatność.
Dzięki aktywnemu włączeniu się wodzisławian w programy zaobserwowano zdecydowaną poprawę jakości powietrza. W 2019 r. było 68 dni z przekroczeniem PM10, w 2021 r. ta liczba spadła do 27.
fot. freepik.com
oprac. /kp/