24 czerwca walne zgromadzenie Rafametu, w którym uczestniczył wyłącznie wspólnik większościowy, czyli Agencja Rozwoju Przemysłu będąca spółką Skarbu Państwa, zadecydowało o braku absolutorium dla poprzedniego zarządu spółki z Kuźni Raciborskiej. Brak absolutorium jest prawnie sformalizowanym brakiem akceptacji dla działań poprzedniego zarządu spółki w 2023 r.
3 czerwca ARP skierowała do poprzedniego zarządu żądanie w sprawie uzupełnienia porządku obrad walnego zgromadzenia o punkt dotyczący zmian w radzie nadzorczej. Zwykle jest to sygnał o braku wcześniejszego porozumienia pomiędzy wspólnikiem większościowym a zarządem co do porządku obrad walnego zgromadzenia. 7 czerwca rada nadzorcza odwołała poprzedniego prezesa, który następnie przepadł w konkursie na nowego prezesa spółki. Nowy zarząd powołany został 14 czerwca.
Obecnie zamanifestowany przez zgromadzenie wspólników brak zaufania do działań poprzedniego zarządu w minionym roku każe przypuszczać, że w konsekwencji spółka Rafamet zostanie poddana audytowi, czyli szczegółowemu badaniu, które odpowie na pytania o obecny oraz przeszły stan spraw firmy, jak również o dotychczasową rzetelność zarządzania nią. Ponadto zweryfikuje, czy poprzedni zarząd rzetelnie pilnował interesów akcjonariuszy, w tym ARP jako spółki Skarbu Państwa.
Obecny zarząd wdraża już działania mające na celu uwzględnienie aspektu rentowności spółki w drugim półroczu.
fot. Rafamet
oprac. /kp/