• +48 502 21 31 22

Rafako nie prowadzi rozmów z rządem dotyczących ratowania spółki

Zarząd Rafako pod koniec września złożył wniosek o upadłość. Teraz zaczęły pojawiać się informacje o planie ratunkowym rządu.

Rafako nie prowadzi rozmów z rządem dotyczących ratowania spółki

W ostatnim czasie pojawiają się informacje dotyczące przyszłości Rafako, w tym planu ratunkowego. W gazecie „Parkiet” w artykule pt. „Rafako będzie uratowane. Znamy plan ratunkowy rządu” opisano działania rządu z udziałem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz rozważane i planowane szczegóły procesu ratowania. Spółka oświadcza jednak, że nie posiada żadnej oficjalnej informacji na ten temat. – Zarząd Rafako nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, Agencji Rozwoju Przemysłu ani jakimkolwiek innym podmiotem w sprawie dalszego funkcjonowania majątku Rafako po ogłoszeniu upadłości spółki ani sprzedaży lub dzierżawy majątku Rafako – podkreśla Jacek Balcer, rzecznik prasowy Rafako.

Raciborska spółka nie posiada również informacji na temat spodziewanego terminu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości w toczącym się postępowaniu w sprawie ogłoszenia upadłości. Informacja o wydaniu takiego postanowienia zostanie opublikowana w formie raportu bieżącego niezwłocznie po otrzymaniu stosownej informacji z sądu upadłościowego, czyli Sądu Rejonowego w Gliwicach, przed którym toczy się sprawa z wniosku Rafako.

– Wskazujemy, że z dniem ogłoszenia upadłości Rafako zarządzanie majątkiem spółki, w tym uprawnienie do sprzedaży lub wydzierżawienia majątkusSpółki, zostanie przejęte przez syndyka masy upadłości Rafako, przy czym syndyk taki zostanie powołany przez sąd upadłościowy dopiero w dacie wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości Rafako – informuje Jacek Balcer.

Zarząd Rafako wniosek o upadłość złożył pod koniec września. Jak tłumaczył, jest to jedyne rowiązanie, które najszerzej może ochronić interesy zarówno Rafako, jak i jego wierzycieli, akcjonariuszy i pracowników. Raciborska spółka boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi. Chodzi o budowę koksowni w Radlinie dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz bloku energetycznego w Jaworznie dla Tauronu. Opóźnienia w budowie koksowni i spory dotyczące jakości wykonanego bloku doprowadziły do wzrostu kosztów i pogorszenia płynności finansowej.

Czytaj także: Koniec współpracy JSW Koks i Rafako. Spór o niedotrzymane terminy i budżet

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka