• +48 502 21 31 22

Trwa walka z suszą. Projekt ustawy o skracaniu procedur inwestycjach

Do konsultacji publicznych przekazano projekt ustawy przeciwdziałający skutkom suszy. Autorzy wskazują Polskę jako zagrożoną deficytem wody

Trwa walka z suszą. Projekt ustawy o skracaniu procedur inwestycjach

W poniedziałek 17 sierpnia został przekazany do konsultacji projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy stworzony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Priorytetowym celem projektu jest wprowadzenie do systemu prawnego działań hamujących lub ograniczających skutki suszy.

Coraz cieplej

Klimat ulega ociepleniu, częściej zmagamy się z falą upałów i tym samym z suszą. W niedzielę odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów, bo aż 54,4° C. Miało to miejsce w kalifornijskiej Dolinie Śmierci na pustyni Mojave. Rekord ten tym bardziej niepokoi, zważywszy na fakt iż od jakiegoś czasu klimatolodzy ostrzegają przed ociepleniem planety. Również Polska, poprzez zmiany klimatu częściej zmaga się ze skutkami upałów w postaci suszy.

Jak wskazują autorzy projektu negatywne skutki suszy dotykają zwłaszcza środkowej Polski, natomiast problem dotyczy również pozostałych części kraju. W Europie pod względem zasobów wodnych Polska jest na przedostatnim miejscu i należy do grupy państw zagrożonych deficytem wody. Na jednego mieszkańca Polski przypada około 1600 m3/rok wody, a w trakcie suszy 1000 m3/rok (ilość wody odpływającej z danego kraju na jednego mieszkańca na rok). W Europie średnia wartość tego wskaźnika jest prawie 3 razy większa.

Projekt walczący z suszą

W związku z powyższym zaistniała potrzeba wprowadzenia działań o różnej skali (lokalnej, regionalnej, krajowej) i charakterze (inwestycyjnym, utrzymaniowym, finansowym i organizacyjnym) umożliwiających przeciwdziałanie skutkom suszy.

Projekt ustawy przewiduje zwłaszcza ułatwione uzyskanie decyzji na realizacje inwestycji w zakresie zapobiegania skutkom suszy poprzez uproszczenie procedur i skrócenie postępowań administracyjnych.

Zawiera on również zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym nieruchomości w zakresie gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi. Projekt wprowadza także obowiązek zagospodarowania działki budowlanej tak by udział powierzchni biologicznie czynnej wynosił co najmniej 30% powierzchni ogólnej działki.

Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym kwartale bieżącego roku.

/źródło: 300gospodarka, oprac. d/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka