• +48 502 21 31 22

O walce ze smogiem podczas Szczytu Klimatycznego ToGetAir 2022

Podczas dyskusji poruszone zostały przede wszystkim sposoby finansowania wymiany pieców oraz zwiększenia efektywności energetycznej domów jednorodzinnych, co uznano za główny powód złego stanu jakości powietrza w Polsce.

O walce ze smogiem podczas Szczytu Klimatycznego ToGetAir 2022

Powody złego stanu jakości w Polsce i sposoby walki ze smogiem były głównym tematem debaty trzeciego dnia międzynarodowego Szczytu Klimatycznego ToGetAir 2022, który odbywał się w dniach 20-22 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusji uczestniczyli: Paweł Mirowski - wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Andrzej Guła - prezes Polskiego Alarmu Smogowego, Agnieszka Sosnowska - Departament Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej, Henryk Borczyk - wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskej Metropolii, Agnieszka Bartocha - ekspert ds. powietrza, współautor raportu "Global Compact – Jakość Powietrza w Polsce - stan obecny i propozycje działań naprawczych" oraz Anna Bogusz - pełnomocnik marszałka woj. śląskiego ds. strategii w obszarze klimatu i środowiska.

Podczas dyskusji poruszone zostały przede wszystkim sposoby finansowania wymiany pieców oraz zwiększenia efektywności energetycznej domów jednorodzinnych, co uznano za główny powód złego stanu jakości powietrza w Polsce.

Andrzej Guła zapytany, czy Polaków stać na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, odpowiedział, że "Polski nie stać na niepodejmowanie działań kierujących do zwalczenia problemu smogu". - Aby rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza, musimy sobie poradzić ze sposobem, w jaki Polacy ogrzewają budynki. Wpłynie to jednocześnie na likwidację smogu oraz bezpieczeństwo energetyczne. Polskie domy nie muszą być wampirami energetycznymi - tłumaczył. Dodał, że polskie domy są w stanie używać tylko 40% tego, co używają obecnie, pozostając w tym samym, a może lepszym komforcie cieplnym. Przyznał jednak, że Polakom trzeba pomóc finansowo w transformacji ogrzewania domów i potrzeba do tego więcej programów.

Agnieszka Sosnowska zapewniła, że Polska dysponuje dobrymi danymi o stanie jakości powietrza. Poinformowała również, że jakość powietrza w Polsce poprawia się systematycznie. W najlepszej sytuacji są m.in. województwa pomorskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie, a najsłabsza jakość powietrza jest w województwach śląskim, dolnośląskim, świętokrzyskim i mazowieckim. Wpływa na to przede wszystkim gęstość zabudowy. Według niej świadomość społeczna, jeśli chodzi o smog, jest bardzo dobra.

Agnieszka Bartocha cieszy się, że ludzie rozumieją, iż głównym problemem, jeśli chodzi o jakość powietrza, jest ogrzewanie domów jednorodzinnym. - Trzeba skupić się jeszcze bardziej na efektywności energetycznej - dodała. Odniosła się też do kwestii edukacji na tematy związane z zanieczyszczeniami powietrza. Zwróciła uwagę, że dużą rolę odgrywają w tym procesie dzieci, które ze szkół i przedszkoli przynoszą informacje rodzicom i dziadkom.

Paweł Mirowski podkreślił, że każdy mieszkaniec naszego kraju ma swój wkład w poprawę stanu jakości powietrza. Jak przekazał, złożono ponad 400 tys wniosków na dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej budynków i wymianę tzw. “ kopciuchów”. Są też środki na kolejne dofinansowania, m.in. w programie “Czyste Powietrze”, w programie KPO i w FEnIKSie. Stwierdził, że nie pozostaje nic innego, jak inwestować w wymianę “kopciuchów” zwiększenie efektywności energetycznej budynków.

Henryk Borczyk również mówił o możliwościach dofinansowania. - Realizujemy obecnie dwa programy flagowe związane z ograniczeniem emisji: “Stop Smog” i duży program Komisji Europejskiej ELENA związany z efektywnością energetyczną - powiedział. Podkreślił, że są możliwości uzyskania środków inwestycyjnych, ale efektywność energetyczna to jest też kwestia utrzymania domostw i nowych źródeł ciepła. Wymiana pieców i transformacja energetyczna mają więc akceptację społeczną, ale ludzie mają obawy, czy będą w stanie np. zapłacić później za gaz, czy termotransformacja się opłaci.

Anna Bogusz informowała o działaniach w województwie śląskim. Mówiła o uchwale antysmogowej i o panujących od 2017 r. regulacjach w sprawie montowania nowych pieców. Od 1 stycznia 2022 r. istnieje zakaz użytkowania starych kotłów bez tabliczki znamionowej mających powyżej 12 lat. Straże miejskie i policja mają ponadto prawo sprawdzać, czy w domach są spełniane normy ustawy antysmogowej. Mieszkańcy też chętnie zgłaszają podejrzenia o łamaniu ustawy, jest więc wysoka presja społeczna. Dodatkowo urząd marszałkowski prowadzi też akcje edukacyjne i szkolenia. Efekty wymienionych działań są już zauważalne.

fot. Facebook TOGETAIR
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka