Na ten moment rybniczanie czekali od wielu lat – w minioną sobotę otwarta została Zabytkowa Kopalnia Ignacy ze wszystkimi planowanymi atrakcjami. Wydarzenie otwierające stanowiło symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji miejsca na potrzeby nowych funkcji, a także wpisało się w 230. rocznicę powstania Kopalni Hoym i rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na ziemi rybnickiej.
W zrewitalizowanym kompleksie Szybu Kościuszko do zwiedzania udostępniona została wystawa „Wiek pary”, gdzie zwiedzający na poszczególnych stanowiskach mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, poznając w ten sposób różnorodne zagadnienia techniczne i naukowe. Punkt centralny kopalni, czyli maszyna parowa z 1920 r., w dniu otwarcia wprawiana była w ruch co godzinę. Na uczestników wielkiego, sobotniego otwarcia czekały spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci oraz strefy gastro i relaksu. Wieczorem można było podziwiać widowiskową iluminację kopalni i pokaz fontanny parowej.
Kopalnia znajduje się w Rybniku, w dzielnicy Niewiadom przy ul. Ignacego Mościckiego. Powstała w 1792 r. z inicjatywy pruskiego ministra prowincji śląskiej Karla Georga von Hoyma. Przez dwa wieki kopalnia była sercem Niewiadomia, dając pracę i rozwijając lokalne życie kulturalne. W latach 90. zakład nie przetrwał restrukturyzacji górnictwa i popadł w ruinę. Za sprawą pasjonatów lokalnego dziedzictwa przemysłowego obiektu nie zlikwidowano całkowicie. Od 19 października 2006 r. Ignacy znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki.
fot. W. Troszka/UM Rybnik
oprac. /kp/