Opony, części samochodowe, sprzęt AGD i wyposażenie domów – takie odpady znajdowały się w czaszy zbiornika Racibórz Dolny. 14 czerwca pracownicy Wód Polskich w Gliwicach razem z lokalną społecznością uporządkowali teren obiektu w trakcie akcji zbierania śmieci. Podobne inicjatywy będą miały miejsce również w przyszłości.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach kampanii społecznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie „Wody to nie śmietnik”. Jej celem jest edukacja ekologiczna społeczeństwa i uświadamianie niebezpieczeństw związanych z pozostawianiem odpadów na terenach nadwodnych. Warto pamiętać, że śmieci znajdujące się w rzekach i zbiornikach wodnych pozostają tam do czasu rozkładu, co może trwać nawet kilkaset lat, a wiele z nich może wywołać bardzo negatywne skutki dla środowiska. Często rozpadają się na mniejsze kawałki i wędrują z prądem rzeki aż do Bałtyku. Ponadto wyrzucanie ich do wody grozi karą grzywny do 1500 zł.
W akcji sprzątania czaszy zbiornika udział wzięli pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, Szkoła Podstawowa im. Brunona Strzałki w Lubomi, przedstawiciele Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Katowicach i pracownicy Gminy Lubomia. Porządkowanie obiektu prowadzone było na terenie starej wsi Nieboczowy oraz Ligota Tworkowska. Łącznie zebrano 7m³ śmieci, czyli dwie przyczepy. Wśród zebranych odpadów znalazły się m.in. opakowania po produktach spożywczych, opony, części samochodowe, zużyty sprzęt AGD i wyposażenie domów.
Zbiornik Racibórz Dolny jest strategicznym obiektem przeciwpowodziowym, chroniącym województwo dolnośląskie, opolskie i śląskie, ale piętrzy wody tylko okresowo w przypadku zagrożenia. Na co dzień jego czasza jest sucha i dostępna dla mieszkańców. Warto nadmienić, że na terenie obiektu zamontowane są fotopułapki, szczególnie w miejscach, gdzie regularnie są pozostawiane odpady, oprócz tego jest on monitorowany. – Liczymy na to, że taka informacja ostudzi zapał do wywożenia śmieci na teren zbiornika – mówią osoby zajmujące się na co dzień obsługą zbiornika.
Ze względu na rozmiar obiektu (powierzchnia 26,3 km²) podczas wczorajszej akcji posprzątano jedynie jego fragment. Mimo to w przyszłości będą organizowane podobne wydarzenia, na które Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprasza już teraz wszystkie osoby, dla których ważna jest czystość środowiska.
fot. Wody Polskie
oprac. /kp/