Według analizy ponad 40 tys. cen w sierpniu 2022 r. zakupy w sklepach były droższe średnio o 23,7% niż rok wcześniej. Dla porównania, w lipcu wskaźnik ten wyniósł 18,6%. Podwyżki na dwucyfrowym poziomie objęły wszystkie badane kategorie. Znów najmocniej poszły w górę artykuły tłuszczowe, najmniej dotkliwa zmiana dotyczy owoców. Analiza "Indeks cen w sklepach detalicznych" UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych objęła 52 najczęściej wybierane przez konsumentów produkty codziennego użytku z ponad 40,6 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych.
– Główną przyczyną dwucyfrowego wzrostu cen produktów we wszystkich kategoriach było podwyższenie kosztów produkcji. Przy znaczącym, szybkim oraz utrzymującym się skoku cen nośników produkcji konsumenci muszą, niestety, przyzwyczaić się do nagłych i niespodziewanych zmian cen dóbr konsumpcyjnych. Taki stan rzeczy potrwa do czasu ustabilizowania się sytuacji na szeroko rozumianym rynku energii. Z uwagi na bardzo niestabilną całą gospodarkę światową oraz sytuację geopolityczną bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy może to nastąpić. Obecnie nie ma żadnych pozytywnych informacji na ten temat – tłumaczy Hubert Gąsiński, ekspert i wykładowca WSB w Warszawie.
Z raportu wynika, że sierpniu najmocniej podrożały w ciągu roku produkty tłuszczowe – o 58,9%. Ceny oleju poszły w górę o 73,2%, margaryny – o 58,4%, a masła – o 45,2%. To skutek m.in. wojny za wschodnią granicą, ponieważ Rosja i Ukraina to duzi producenci tłuszczów roślinnych. Na drugim miejscu znajdują się produkty sypkie – 42,1%. Do takiego skoku przyczynił się głównie cukier – 92,2%. Ponadto mocno wzrosły ceny mąki – o 37,9%, makaronu – 36,8%, a także ryżu – o 29,9%. Zdaniem ekspertów wzrost cen produktów sypkich był spowodowany głównie zwiększonym popytem konsumentów gromadzących zapasy na zimę, dodatkowo wznieciła go panika wśród Polaków. Trzecia pozycja w rankingu podwyżek należy do tzw. innych produktów – 30%. Karmy dla psów poszły w górę o 48,2%, a dla kotów – o 34,9%, natomiast pieluchy dla niemowląt zdrożały o 6,8%. Karmy dla zwierząt produkowane są głównie z artykułów tłuszczowych i pochodzenia zwierzęcego, które w ostatnim czasie najbardziej podrożały.
W pierwszej piątce najbardziej drożejących produktów znalazło się też mięso, które podrożało w porównaniu do sierpnia 2021 r. o 25,8%. W tej kategorii ceny wołowiny poszły w górę o 28,2%, drobiu – o 25,7%, a wieprzowiny – o 23,5%. Natomiast na piątym miejscu w rankingu drożyzny jest nabiał – 25,7%. W tej grupie towarów szczególnie zdrożały takie produkty, jak ser żółty i mleko – odpowiednio o 39% i 28,9%
Najmniej natomiast zdrożały owoce – o 13,2%, używki – 13,9%, a także warzywa – 15,2%. Sytuacja ta jednak może się zmienić, ponieważ ogromny skok kosztów gazu zachwiał obecnie produkcją nawozów azotowych i dwutlenku węgla.
fot. pexels.com
oprac. /kp/