• +48 502 21 31 22

Cena prądu dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana

Regulowana taryfa na prąd dotyczyć będzie 95% przedsiębiorców w Polsce.

Cena prądu dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana

Taryfa na prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców będzie regulowana. Zapowiedział to minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że dotyczy to 95% przedsiębiorców w Polsce. – Czegoś takiego nie było od 15 lat, odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej. Nie było nawet zgody, żeby takie rozwiązania wprowadzać z punktu widzenia europejskiego – stwierdził polityk.

Jak przypomniał, wprowadzenie taryfy regulowanej dla MŚP, która złagodzi podwyżki, zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał on, że na początku przyszłego tygodnia rząd zaprezentuje w szczegółach specjalną taryfę dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw, czyli tych zatrudniających do 250 pracowników. – Oczywiście wszystkie mikro, małe zakłady pracy, jednoosobowe, kilkuosobowe, ale również te średniej wielkości będą korzystały z naszych rozwiązań. Rozwiązań, które wdrożą specjalną taryfę cenową – podkreślił premier.

Waldemar Buda zwrócił uwagę, że zgoda na udzielenie takiej pomocy dla MŚP jest zapowiedziana przez Komisję Europejską. – Pojawia się ona w rozporządzeniu, które nie jest jeszcze przyjęte. Ale my nie czekamy na decyzję KE w tej sprawie, bo widzimy co się dzieje u przedsiębiorców – powiedział szef resortu rozwoju i technologii . Dodał, że "wiele biznesów jest zagrożonych sytuacją bardzo wysokich cen, które są proponowane, zawierane w nowych umowach".

Pytany o podwyżki cen prądu szef MRiT podkreślił, że "będą podwyżki, tylko dzisiaj przedsiębiorcom proponuje się podwyżkę sześciokrotną". – A my mówimy: ustalimy taryfę, z podwyżką, ale na poziomie 800-900 zł za MWh" – powiedział. Odnosząc się do cen prądu dla gospodarstw domowych, przypomniał, że rząd zaproponował zamrożenie ceny energii na poziomie z tego roku do limitu 2000 kWh. – Chcemy, aby cena energii po przekroczeniu tego limitu była zbliżona do kosztów jej produkcji – tłumaczył.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka