14 października rząd przyjął projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. Przewiduje on mechanizm maksymalnej ceny za prąd do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii nie wyższej niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł za MWh m.in. dla miko, małych i średnich przedsiębiorców oraz dla samorządów.
– Jak podają najnowsze badania, m.in. Polskiego Instytutu Ekonomicznego, widmo podwyżek cen energii sprawiło, że po raz pierwszy od dwóch lat więcej firm planuje zwalniać niż zatrudniać pracowników – wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, ochrona przed wzrostem cen prądu dla sektora MŚP to wsparcie dla 2,2 mln firm i ochrona ok. 6,5 mln miejsc pracy. – To jest 67,8% ogólnej liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw i 43% etatów w polskiej gospodarce. Za 99,8% zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw odpowiadają właśnie MŚP – podkreślił. Według ministra zaproponowane przez rząd rozwiązanie pozwoli ograniczyć podwyżki cen prądu dla sektora MŚP nawet o 70%.
Szef resortu rozwoju i technologii dodał, że maksymalna cena energii elektrycznej dla mikro, małych i średnich firm zwiększy też poczucie bezpieczeństwa w sektorze przedsiębiorstw, poprawi nastroje i ograniczy spadek dynamiki wydatków inwestycyjnych przedsiębiorców. – Mieliśmy sygnały, że w związku z wysokimi rachunkami za energię i inflację duża liczba firm planuje ograniczać swoje inwestycje. Nie możemy sobie na to pozwolić. Blisko połowa polskiego PKB – 49,6% – tworzona jest przy udziale MŚP. Aż 40% udziału w produkcji PKB mają mikro – 30,6% i małe przedsiębiorstwa – 8,8%, którym najtrudniej byłoby sprostać tak dużym podwyżkom cen energii elektrycznej – wskazał.
Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z: gospodarstwami domowymi (od momentu przekroczenia limitów, który rząd wprowadził już w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej – do 31 grudnia 2023 r.), podmiotami użyteczności publicznej i samorządami (od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.) oraz mikro, małymi i średnimi przedsiębiorcami (od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.).
Projekt przewiduje ponadto mechanizm zachęt do oszczędzania energii dla małych i średnich przedsiębiorstw. W przypadku zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o co najmniej 10% odbiorca taki otrzyma upust w 2024 r.
fot. pixabay.com
oprac. /kp/