Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,1% wobec 5,2% w sierpniu po korekcie. Dane przekazane przez Główny Urząd Statystyczny są wyższe niż prognozy, które wynosiły 4,8%. Przed korektą dane o stopie bezrobocia w sierpniu wynosiły również 4,8%.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 801,7 tys. wobec 806,9 tys. osób w sierpniu. Najwyższe bezrobocie było w województwie podkarpackim - 8,7%, a najniższe w wielkopolskim - 2,8%. Na drugim miejscu jest woj. śląskie, w którym poziom bezrobocia wynosił 3,8%.
Stopa bezrobocia wyliczana przez GUS pokazuje, ilu jest zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w stosunku do liczby osób aktywnych zawodowo. Osoby, które po 90 dniach od utraty pracy tracą status bezrobotnego, nie są wliczane do tej statystyki. Rewizja odczytów z sierpnia dokonana przez GUS nie dotyczyła samej liczby bezrobotnych, tylko liczby aktywnych zawodowo osób. GUS dokonał rewizji miesięcznej stopy bezrobocia rejestrowanego od grudnia 2021 r. do sierpnia włącznie. Po rewizji stopa jest wyższa dla Polski ogółem o 0,3-0,5 pkt. proc. względem wcześniej opublikowanych danych.
– Stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach może lekko rosnąć – powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu, który podał, że stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w sierpniu 2022 r. wyniosła w Polsce, tak jak w lipcu, 2,6%. Podobne przewidywania ma Polski Instytut Ekonomiczny. – Oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia w IV kwartale. GUS wskazuje, że we wrześniu zwolnienia grupowe przeprowadziły 167 firm – dla porównania rok temu było ich 345. Zwolnienia grupowe dotyczyły 16,7 tys. pracowników – oznacza to spadek o 41% względem poprzedniego roku – wskazał PIE.
fot. unsplash.com
oprac. /kp/