Raport Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera podsumowuje, które kraje Unii mają najlepszy stan środowiska. Polska znalazła się na ostatnim miejscu zestawienia.
Numerem jeden, jeśli chodzi o kraje dbające o środowisko, okazała się Malta. Jak tłumaczą autorzy, swój wynik osiągnęła przede wszystkim dzięki wysiłkom przedsiębiorców i obywateli na rzecz ochrony środowiska. Właściciele firm wydają na inwestycje w technologie wspierające klimat ponad 12 razy więcej niż przeciętny przedsiębiorca z Unii Europejskiej. Na drugim miejscu rankingu znalazła się Francja. Osiągnęła ona wysokie noty w takich kategoriach jak czystość klimatu, jakość ekosystemu oraz jakość życia wynikająca z warunków środowiskowych. Podium państw najbardziej przyjaznych środowisku zamyka Szwecja.
Najgorzej w rankingu zielonych państw Unii Europejskiej wypadła Polska, z wynikiem 34 na 100 pkt. Dla porównania – zwycięska Malta zdobyła prawie 60 pkt. Szczególnie źle przedstawiają się wysiłki państwa na rzecz klimatu, w tej kategorii Polska otrzymała zaledwie 20 pkt. – to najgorszy wynik w całej UE. Średnia wyniosła tutaj 38 pkt. Słabą notę otrzymała też w kategorii "polityka publiczna". Poniżej przeciętnej wypada ocena polskiej sytuacji środowiskowej (48 pkt. przy średniej dla UE na poziomie 57 pkt.). Niezła jest jakość polskiego ekosystemu (50 pkt. wobec 46 pkt. unijnej średniej), za co odpowiada przeciętne zużycie zasobów naturalnych w Polsce i najniższy w Europie odsetek zagrożonych gatunków fauny i flory – to jedyny miernik, w którym Polska jest najlepsza.
fot. unsplash.com
oprac. /kp/