• +48 502 21 31 22

Premier Mateusz Morawiecki deklaruje kontynuację tarczy antyinflacyjnej

Tarcza przyjmie nową formę ze względu na brak zgody na nią ze strony Komisji Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki deklaruje kontynuację tarczy antyinflacyjnej

– Tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie – zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tak długo, jak się da, utrzymane będą zerowe stawki VAT na żywność.

Jak podkreślił, tarcza przyjmie nową formę ze względu na brak zgody na nią ze strony Komisji Europejskiej. – Ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT. Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać – tłumaczył. Jak dodał, będzie to możliwe przez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, żeby one były buforem powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu.

– Tak długo, jak się da i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność. To przecież w dużo mniejszym stopniu zakłóca konkurencyjność na jednolitym runku, a przede wszystkim przekłada się na odrobinę niższe ceny dla polskich rodzin. Będziemy zabiegać o to, aby przynajmniej te obniżki VAT zostały utrzymane, a wszystkie pozostałe będziemy amortyzować innym mechanizmem – dodał Mateusz Morawiecki.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0% VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5% podatkiem. Ma także ona zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8%), a także do gazu ziemnego (zamiast 23%, a od 1 lutego 2022 r. 8%). Stawka 5% VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23%, a od 1 lutego 2022 r. 8%), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23%). Tarcza antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG, zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe oraz obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka