Problem nieprawidłowej wagi dotyczy 44% pracujących Polaków. Nadwagę ma 27% z nich, z otyłością zmaga się 12%. Mimo niepokojących wyników badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022" zrealizowanego przez Dailyfruits we współpracy z Instytutem Medycyny Pracy dotyczących nieprawidłowej masy ciała 65% przebadanych Polaków uważa, że odżywia się zdrowo. Jednak w rzeczywistości dieta 77% z nich ma niskie natężenie cech prozdrowotnych, co wykazała analiza częstotliwości spożycia konkretnych kategorii produktów. Z badania wynika także, że 2/3 polskich pracowników uznaje swój stan zdrowia za dobry lub bardzo dobry. Wśród nich aż 34% respondentów to osoby z nadwagą lub otyłością.
W podziale na płeć nadwagę ma 22% kobiet, otyłość 8%. U zapytanych pracujących mężczyzn aktualnie 37% ma nadwagę, a 20% zmaga się już z otyłością. Dodatkowo masa ciała rośnie z wiekiem, co oznacza, że w coraz starszych grupach respondentów badania przybywa osób z nadwagą i otyłością.
– Wnioski z badania dotyczące rosnącej otyłości i nadwagi pracujących Polaków powinny być sygnałem ostrzegawczym również dla pracodawców. Według klasyfikacji ICD-10 otyłość jest jednostką chorobową, która przyczynia się do rozwoju kolejnych. Konsekwencje tej sytuacji ponoszą w coraz większym stopniu także pracodawcy, których pracownicy są mniej efektywni i nieobecni w pracy m.in. z powodu metabolicznych chorób cywilizacyjnych m.in. cukrzycy typu 2 czy chorób układu krążenia – podkreślają autorzy raportu.
44% badanych modyfikuje swoje nawyki żywieniowe pod okiem specjalisty dietetyka lub lekarza. Uczestniczący w badaniu pracujący Polacy na swojej drodze do zmian nawyków żywieniowych napotykają wiele różnych przeszkód: niechęć do rezygnacji z ulubionych chociaż niezdrowych smaków, łatwiejszy dostęp do niezdrowych przekąsek w pracy choćby ciastka czy batonu, za dużo pracy i obowiązków oraz brak siły woli, by wytrwać w zdrowych postanowieniach.
fot. unsplash.com
oprac. /kp/