• +48 502 21 31 22

Nowe katowickie biurowce zużyją o połowę mniej energii

Budynki będą dysponować systemem trigeneracji, czyli skojarzonej produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, a także systemem okienno-fasadowym z wysoką izolacyjnością termiczną.

Nowe katowickie biurowce zużyją o połowę mniej energii

System skojarzonej produkcji prądu, ciepła i chłodu, fotowoltaika, szklana elewacja z powłoką z jonów srebra, odzyskujące energię windy – to niektóre rozwiązania wykorzystane w powstających w Katowicach energooszczędnych biurowcach. Inwestycja zyskała najwyższą w Unii Europejskiej ocenę 94% w ramach certyfikacji BREEAM. Certyfikat, którego uzyskanie wymaga spełnienia wielu różnych kryteriów, dotyczy m.in. ekologiczności i efektywności energetycznej budynków.

Obecnie konstrukcja pierwszych dwóch budynków ECO City Katowice przy ul. Konduktorskiej osiągnęła docelową wysokość. Kończy się w nich montaż szklanej elewacji z powłoką z jonów srebra zapewniającej właściwy dostęp naturalnego światła oraz komfort termiczny w biurach. W suficie holu wejściowego łączącego dwa biurowce rozpoczął się montaż olbrzymiego świetlika o powierzchni 106 m². Wewnątrz kompleksu znajdzie się zielona strefa rekreacyjno-wypoczynkowa.

Biurowce mają zużywać przeszło połowę mniej energii niż tradycyjne budynki tego typu, co powinno przełożyć się na mniejsze koszty utrzymania i najmu powierzchni. – Aktualna sytuacja rynkowa i związane z nią drastyczne podwyżki cen nośników energii spowodowały to, że już nikt obojętnie nie przechodzi obok naszych inwestycji. Dzięki ograniczeniu o połowę zapotrzebowania budynków na energię osiągamy dziś od 12 do nawet 20 zł/m² oszczędności najmowanej powierzchni w skali jednego miesiąca – poinformował Mirosław Czarnik, prezes GPP, inwestora przedsięwzięcia.

Biurowce udostępnią 30 tys. m² powierzchni biurowej. Będą dysponować systemem trigeneracji, czyli skojarzonej produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, a także systemem okienno-fasadowym z wysoką izolacyjnością termiczną. Inne zastosowane rozwiązania to m.in. pozyskiwanie prądu z paneli fotowoltaicznych, energooszczędne windy zapewniające odzysk energii, instalacja pozyskiwania naturalnego chłodu z otoczenia – tzw. freecooling, gazowe pompy ciepła stosowane do pokrycia szczytowego zapotrzebowania na chłód oraz zintegrowany system zarządzania budynkiem. Z kolei system klimatyzacji w pomieszczeniach biurowca będzie oparty na belkach grzewczo-chłodzących oraz regulatorach przepływu (VAV) wraz z systemem wentylacji zapewniającym właściwą jakość powietrza oraz monitoringiem odpowiednich parametrów komfortu cieplnego.

Wyróżnikiem ECO City Katowice będzie również ECO Square, czyli rekreacyjno-wypoczynkowa zielona strefa. Wokół budynków poprowadzona zostanie 800-metrowa ścieżka spacerowa, która stanie się miejscem do integracji, spotkań i kreatywnego myślenia, dając jednocześnie możliwość alternatywnego spędzania czasu w samym centrum kompleksu biurowego.

Oddanie do użytku pierwszego etapu inwestycji planowane jest na przełomie lat 2023 i 2024.

fot. Facebook ECO City Katowice
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka