Śląska Organizacja Turystyczna wydała przewodnik turystyczny „Śląskie bez barier”. Został on opracowany z uwzględnieniem potrzeb szczególnej grupy turystów, jakimi są osoby z niepełnosprawnościami. Z zaproponowanych wycieczek mogą także skorzystać wszystkie osoby, dla których dostępność niektórych atrakcyjnych turystycznie miejsc może być ograniczona, jak np. osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi w wózkach.
– „Śląskie bez barier” to przewodnik inny niż przewodniki turystyczne opracowywane dotychczas przez Śląską Organizację Turystyczną. Nie zawiera opisów dziejów i historii poszczególnych obiektów i atrakcji turystycznych, a skupia się na opisaniu dostępności tych miejsc i ewentualnych ograniczeniach lub utrudnieniach w dostępie do nich. Przewodnik zawiera propozycje terenowych wycieczkach plenerowych, gdzie często najtrudniej wybrać się z osobami na wózkach – tłumaczy Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.
W przewodniku znajduje się 68 gotowych propozycji wycieczek po województwie śląskim. – Każda propozycja wycieczki, poza informacjami o jej długości i czasie przebycia oraz o tym, jakie ciekawe obiekty turystyczne znajdziemy na jej trasie i dlaczego warto się na nią wybrać, zawiera również praktyczne wskazówki, np. gdzie zaparkować, czy można dojechać komunikacją publiczną oraz informacje, np. o nawierzchni, poziomie trudności trasy, o tym, czy trasa jest możliwa do przebycia samodzielnie, czy potrzebny będzie asystent dla osoby z niepełnosprawnością. To informacje, które są bardzo istotne dla turystów poruszających się na wózkach – dodaje Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Ten praktyczny przewodnik napisany został przez osobę z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze ruchu turystycznego osób z niepełnosprawnościami – Zbigniewa Orłowskiego. To prezes PTTK Mysłowice i wiceprzewodniczący Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK. Zaproponowane w przewodniku trasy i szlaki zostały zweryfikowane przez autora podczas wielokrotnych wycieczek, w tym z turystami poruszającymi się na wózkach. Zostały opisane również wydarzenia oraz inicjatywy w województwie śląskim przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Przewodnik zwieńczają rozdziały z poradami dotyczącymi aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych i spis obiektów Szlaku Zabytku Techniki Województwa Śląskiego wraz z wykazem dostępności oraz udogodnień dla turystów z ograniczeniami ruchowymi. Został wydany w wersji drukowanej w nakładzie 2 tys. egzemplarzy i dostępny jest w Śląskiej Organizacji Turystycznej. Został również umieszczony na oficjalnym portalu turystycznym województwa śląskiego - slaskie.travel.
fot. slaskie.travel
oprac. /kp/