• +48 502 21 31 22

Lato 2022 r. w Europie było najcieplejsze w historii

W niektórych regionach południa Europy okres ekstremalnych upałów trwał w sumie nawet 80-90 dni.

Lato 2022 r. w Europie było najcieplejsze w historii

Europejski program Copernicus przedstawił podsumowanie klimatyczne 2022 r. Dane pokazują, że w ostatnich dziesięcioleciach Europa ociepla się szybciej niż jakikolwiek inny kontynent, a temperatury rosną w tempie dwukrotnie wyższym od średniej światowej.

W Europie minione lato było najcieplejsze w historii, a temperatura była o 1,4°C powyżej średniej. Poprzedni rekord, z 2021 r., został pobity o ponad 0,3°C. Większość Europy Zachodniej była dotknięta falami upałów, a temperatury w Wielkiej Brytanii osiągnęły po raz pierwszy ponad 40°C. W najgorętszych okresach lata na zachodzie Europy temperatura była o 10°C wyższa niż od średniej. W niektórych regionach południa Europy okres ekstremalnych upałów trwał w sumie nawet 80-90 dni. Ponadto średnia temperatura na powierzchni europejskich mórz była najwyższa w historii.

Wyższa temperatura i długotrwały brak opadów wywołały potężną suszę, która w szczytowym momencie dotknęła większość Europy. Ułatwiła ona rozprzestrzenianie się i intensyfikację dużych pożarów, w wyniku czego w całym roku odnotowano drugą najwyższą w historii powierzchnię spaloną w krajach Unii Europejskiej.

Doszło również do rekordowej utraty lodu z lodowców w Alpach, gdzie zniknęło w sumie pięć kilometrów sześciennych lodu. Skutki zmian klimatu silnie dotknęły też regionów polarnych. Lód morski na Antarktydzie osiągnął w lutym najniższy minimalny zakres w historii. Z kolei lądolód Grenlandii odnotował rekordowe topnienie – co najmniej 23% jego powierzchni zostało objęte topnieniem podczas jednej z trzech fal upałów we wrześniu.

Czytaj także: Polskę czekają rekordowe upały. Powodem zmiany klimatu i betonoza

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka