• +48 502 21 31 22

Ponad połowa Polaków planuje pracować dłużej

77% respondentów boi się, że świadczenia emerytalne, na jakie będą mogli liczyć w przyszłości, nie pozwolą im na godne życie.

Ponad połowa Polaków planuje pracować dłużej

Ponad połowa Polaków zakłada, że zostanie na rynku pracy dłużej, niż przewiduje to aktualny wiek emerytalny. Niskiej emerytury obawia się 3/4 pytanych. Z prognoz wynika, że do ok. 2030 r. z rynku pracy będzie ubywało ok. 120-150 tys. osób rocznie.

Jak wynika z najnowszego "Barometru Polskiego Rynku Pracy" przygotowanego przez Personnel Service, 55% Polaków zakłada, że zostanie na rynku pracy dłużej niż przewiduje to aktualny wiek emerytalny. To o 5 p.p. więcej niż rok temu. Największą motywacją do pracowania dłużej dla 38% osób jest znaczący wzrost przyszłej emerytury za dodatkowe lata pracy. Szczególnie jest to istotne dla kobiet – jako istotny czynnik wskazało tę odpowiedź 43% pań i 34% mężczyzn. Dla 28% pracujących Polaków kluczowe będzie dostosowanie pracy do sił i wieku. 

77% respondentów boi się, że świadczenia emerytalne, na jakie będą mogli liczyć w przyszłości, nie pozwolą im na godne życie. Tutaj także obawy mocniej dotyczą kobiet – wskazało tak 82% z nich, wśród mężczyzn było to 72%.

– Starzenie się społeczeństwa powoduje kilka wyzwań, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Wydaje się, że naturalną konsekwencją będzie wydłużanie aktywności zawodowej, zwłaszcza że współcześni 60-latkowie są często w świetnej kondycji i są dla firm nieocenioną wartością. Oczywiście w świetle aktualnych doniesień związanych z rozwojem sztucznej inteligencji będziemy musieli też uwzględnić ten aspekt, ale trendy demograficzne są nieubłagane – skomentował wyniki Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service. – Badanie pokazało też, że Polacy mają świadomość realiów demograficznych. Z prognoz wynika, że do ok. 2030 r. z rynku pracy będzie ubywało ok. 120-150 tys. osób rocznie, a w kolejnych dekadach będzie to nawet 160-240 tys. – dodał ekspert.

Okazuje się też, że 72% pytanych firm zatrudniłoby pracownika powyżej 50. roku życia. – Zatrudnianie osób w wieku emerytalnym to rzeczywistość większości przedsiębiorstw w Polsce. 56% pracodawców przyznaje, że ma w swojej załodze emerytów – podkreślają autorzy badania. Emerytów zatrudnia 64% dużych firm, 60% średnich i 42% małych. Największy udział emerytów dotyczy firm z sektora publicznego (71%), a najmniejszy IT (40%) oraz branży hotelarstwa, turystyki i gastronomii (33%). Mimo to często na etapie analizy CV dochodzi do dyskryminacji ze względu na wiek i preferowania młodych pracowników. Wprost do takiej praktyki przyznaje się 14% pracodawców, którzy wolą zatrudniać osoby poniżej 50. życia.

Pracownicy w wieku emerytalnym w połowie przedsiębiorstw stanowią maksymalnie 10% załogi. W co czwartej firmie odsetek ten wynosi 11-20%, a w przypadku 18% firm jest to od 21% do 30%. W 8% przedsiębiorstw seniorzy stanowią nawet 1/3 zatrudnionych.  

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka