Do czego służy karta EKUZ? Jakich grup krwi brakuje w bazie krwiodawstwa? Jak dbać o bezpieczeństwo e-dokumentów? Te oraz inne zagadnienia będą tematem spotkania pod hasłem „Bezpieczne wakacje z ZUS”. Akcja odbędzie się 20 czerwca w Oddziale ZUS w Rybniku, a partnerami tego działania są: policja, sanepid, NFZ, RCKiK w Raciborzu oraz Pro feminae.
Z uwagi na zbliżający się sezon urlopowy Oddział ZUS w Rybniku zaplanował działania informacyjne i prozdrowotne. W ramach akcji będzie można m.in.: oddać krew, poradzić się ekspertów, skonsultować opcję szczepień dzieci przeciwko HPV i wyrobić kartę EKUZ, a panie będą mogły nauczyć się samobadania piersi pod okiem pielęgniarki i położnej z Pro feminae.
Każdego roku, kiedy krwiodawcy wyjeżdżają, pojawiają się braki niektórych grup krwi w centrach krwiodawstwa. Dlatego aby uzupełnić te deficyty, mobilna stacja do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza zaparkuje przy ZUS, na parkingu u zbiegu ul. Jankowickiej i Reymonta. Oddać krew będzie mogła każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat ważąca powyżej 50 kg. Osoba, która zechce oddać krew, powinna zjeść lekkostrawny posiłek, wypić dużo wody (innych płynów). Konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Oddając krew pomagamy innym, ale też otrzymujemy dwa dni wolne od pracy (20 i 21 czerwca), kompleksowe badanie laboratoryjne, posiłek regeneracyjny oraz możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa. Oddanie krwi będzie możliwe od godz. 9:00 do godz. 13:00.
W międzyczasie, w godz. 10:00-12:00, w ZUS przy ul. Reymonta 2 będzie można skorzystać z porad ekspertów. Przy stanowisku NFZ będzie można złożyć wniosek i otrzymać Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego, uzyskać informacje na temat Indywidualnego Konta Pacjenta, programu „Profilaktyka 40plus”, szczepień dzieci przeciwko HPV oraz poznać zasady wyjazdów do sanatoriów.
Pielęgniarki i położne z NZOZ Pro feminae pokażą, jak samodzielnie badać piersi, przeprowadzą badania u wszystkich chętnych pań. Badania będą prowadzone indywidualnie, w sali 301. Wczesne wykrycie zmian, guzków jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Ekspertki poradzą też, jak postąpić, kiedy coś nas zaniepokoi w trakcie badania, do kogo się zwrócić itp.
Przy stanowisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej będzie można uzyskać informacje na temat zagrożeń wynikających z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, zapoznać się z profilaktyką chorób odkleszczowych, poznać zasady zdrowego i higienicznego spędzania czasu nad wodą, w górach i w ośrodkach wypoczynkowych.
M.in. bezpieczeństwo e-dokumentów (mLegitymacji emeryta, dowodu osobistego), kont bankowych i pieniędzy będzie tematem pogadanek z mundurowymi Miejskiej Komendy Policji z Rybnika. Policjanci doradzą, jak zabezpieczyć mieszkanie i dom w czasie nieobecności, przypomną zasady bezpiecznego wypoczynku w mieście, na kąpieliskach, w ośrodkach wypoczynkowych itp., opowiedzą też o kampanii „Seniorze! Nie oddawaj swoich pieniędzy”.
Do udziału w akcji Oddział ZUS w Rybniku zaprasza wszystkie zainteresowane osoby. Nie trzeba wcześniej się zapisywać.
fot. freepik.com
oprac. /kp/