• +48 502 21 31 22

Inflacja spada, ale wciąż jest dwucyfrowa

W lipcu po raz pierwszy od lutego 2022 r. spadły ceny w ujęciu miesięcznym.

Inflacja spada, ale wciąż jest dwucyfrowa

Inflacja w Polsce w lipcu wyniosła 10,8% rok do roku. W czerwcu tempo wzrostu cen sięgało 11,5%. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,2% – towarów o 0,6% przy wzroście cen usług o 0,8%.

W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie żywności (o 1,3%) oraz odzieży i obuwia (o 3,1%), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,34 p.p. i 0,13 p.p. Z kolei wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,6%), mieszkania (o 0,2%) oraz restauracji i hoteli (o 0,7%) podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 p.p., 0,05 p.p. i 0,04 p.p.

Polski Instytut Ekonomiczny skomentował, że "dane GUS wskazują, że ceny są stabilne od 3 miesięcy". – Niemniej struktura zmian jest bardzo zróżnicowana między produktami. Wciąż bardzo mocno drożeją usługi. Główną przyczyną braku zmian CPI jest spadek cen odzieży oraz transportu – wskazali ekonomiści.

Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że w lipcu po raz pierwszy od lutego 2022 r. spadły ceny w ujęciu miesięcznym. – W strukturze lipcowego spadku najistotniejsze znaczenie miał powrót cen żywności do sezonowych dynamik oraz znaczące wyhamowanie impetu inflacji bazowej. Szacujemy, że w lipcu inflacja bazowa obniżyła się do 10,6-10,7% rdr z 11,1% rdr w czerwcu" – ocenili. Jak wskazali, roczna dynamika cen żywności wyhamowała do 15,6% rdr z 17,7% rdr w czerwcu. Pełne dane wskazały, że w lipcu w ujęciu miesięcznym spadały ceny w zdecydowanej większości kategorii żywnościowych. W przypadku olejów i tłuszczów oraz drobiu mamy nawet do czynienia z deflacją rok do roku (niższymi cenami niż przed rokiem) – zwrócili uwagę eksperci. – Oczekujemy, że proces dezinflacji żywnościowej będzie kontynuowany, ale ze względu na wysokie wzrosty kosztów pracy oraz energii inflacja żywnościowa pozostanie podwyższona (ok. 7-8% rdr na koniec roku) – skomentowali analitycy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka