• +48 502 21 31 22

Ukraińcy wolą Niemcy od Polski. Dlaczego?

Ukraińcy mogą rozważyć powrót do Polski pod warunkiem znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia i zwiększenia poziomu wynagrodzenia.

Ukraińcy wolą Niemcy od Polski. Dlaczego?

Według danych Eurostatu na koniec czerwca 2023 r. w Niemczech zarejestrowanych było ok. 1,1 mln obywateli Ukrainy. W Polsce było to prawie 975 tys. Od sierpnia 2022 r. liczba zarejestrowanych uchodźców w Polsce zmalała o ponad 350 tys. osób, a w Niemczech wzrosła o ponad 410 tys.

Z badania „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej” przeprowadzonego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że największy wpływ na decyzję uchodźców o przeprowadzeniu się z Polski do Niemiec miał czynnik społeczny – posiadanie w Niemczech przyjaciół i znajomych (43%). Według autorów badania zbiega się to z poprzednim trendem migracji ekonomicznych ukraińskich obywateli, gdzie właśnie polecenia znajomych były głównym motywatorem wyboru kraju pobytu w celu zarobkowym. Istotną rolę odegrały też kwestie materialne – bardziej atrakcyjne świadczenia socjalne w Niemczech (42%.), możliwość zgromadzenia większych oszczędności (38%) oraz oferty pracy z wyższym wynagrodzeniem (27%).

52% uchodźców z Ukrainy zrealizowała decyzję o przeprowadzeniu się z Polski do Niemiec w ciągu trzech pierwszych miesięcy pobytu w naszym kraju. 32% respondentów spędziło w Polsce od 4 do 6 miesięcy. Z kolei średnia długość pobytu ankietowanych uchodźców w Polsce wynosi 4 miesiące. Badanie EWL pokazało, że największa migracja ukraińskich uchodźców z Polski do Niemiec odbyła się w III kwartale 2022 r. – dotyczyła ona aż 41% respondentów.

– Po 24 lutego 2022 r. Niemcy odpowiedziały na napływ uchodźców z Ukrainy poprzez wprowadzenie najbardziej liberalnych przepisów dotyczących dostępu cudzoziemców do rynku pracy, szybkich, a często obowiązkowych, kursów językowych oraz zawodowych, korzystając jednocześnie z wysokiego poziomu kwalifikacji zawodowych ukraińskich obywateli. Działania te, w połączeniu z dotkliwym brakiem rąk do pracy na niemieckim rynku, wskazują na prawdopodobieństwo dalszego wzmocnienia tego trendu migracyjnego – komentuje wyniki badań Andrzej Korkus, prezes EWL.

Tylko 13% ankietowanych rozważa powrót z Niemiec do Polski, zaś 38% powrotu nie planuje. Z kolei 49% uchodźców wciąż sygnalizuje niezdecydowanie w tym temacie. Oznacza to, że uchodźcy z Ukrainy, którzy zdecydowali się opuścić Polskę i wyjechać do Niemiec, nie skreślają całkowicie naszego kraju. Z badań wynika, że mogą rozważyć powrót do Polski pod warunkiem znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia (50%) oraz zwiększenia poziomu wynagrodzenia nad Wisłą (49%). Ukraińskich uchodźców do powrotu do Polski może skłonić też niepowodzenie zawodowe w Niemczech (27%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka