W październiku ceny towarów i usług wzrosły o 6,5% w porównaniu do października 2022 r. W zeszłym miesiącu odnotowano inflację na poziomie 8,2%. Październik to jednak pierwszy miesiąc od pół roku, w którym ceny miesiąc do miesiąca wzrosły – o 0,2%.
Ze wstępnych danych GUS wynika, że ceny paliwa spadły w ciągu roku o 14,4%, a w stosunku do minionego miesiąca – o 4,2%. Ceny nośników energii wzrosły rok do roku o 8,3%, a w stosunku do września – o 0,2%. Natomiast żywność i napoje bezalkoholowe podrożały w porównaniu do października 2022 r. o 7,9%, a w porównaniu do września 2023 r. – o 0,4%.
– Nadchodzące miesiące przyniosą niewielki wzrost inflacji. Ceny paliw ponownie zaczną rosnąć zgodnie z tendencjami na rynku globalnym. Przy bieżącym stanie prawnym w styczniu inflację podniesie wzrost stawek VAT na żywność oraz koniec zamrożenia cen energii – przewidują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jakub Rybacki z PIE prognozuje, że w 2024 r. inflacja będzie obniżać się stopniowo. – Tempo wzrostu cen usług pozostanie wysokie z uwagi na rosnące koszty pracy. Także grupa towarów, w przypadku których inflacja ustabilizowała się, jest niewielka. Odsetek wydatków, gdzie ceny wzrosły w przeciągu roku o 2% i mniej, wynosi obecnie 15%. W standardowych warunkach te wielkości sięgają 40-50% – wskazuje ekonomista.
fot. freepik.com
oprac. /kp/