• +48 502 21 31 22

Lewiatan apeluje o przywrócenie autentycznego dialogu społecznego

Pracodawcy zaskakiwani byli projektami regulacji, mieli trudności z implementacją i wdrożeniem zmian w prawie.

Lewiatan apeluje o przywrócenie autentycznego dialogu społecznego

Jednym z priorytetów odbudowy demokratycznych mechanizmów zarządzania publicznego stanowiących standard w demokracjach europejskich musi być przywrócenie autentycznego i odpowiedzialnego dialogu społecznego – apeluje Konfederacja Lewiatan.

– Mimo wielu deklaracji rządu PiS, w ostatnich latach dialog sprowadzono do działań fasadowych, a aktywność partnerów społecznych w zakresie formułowania postulatów i opinii bardzo rzadko brana była pod uwagę przez rząd – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego. Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i badacz dialogu społecznego, dodaje, że efektem zapaści dialogu było radykalne pogorszenie jakości prawa, a najbardziej spektakularną porażką – ograniczenie procesu konsultacji. – Pracodawcy zaskakiwani byli projektami regulacji, mieli trudności z implementacją i wdrożeniem zmian w prawie. Utrwalało się też poczucie przyjmowania rozwiązań niesprawiedliwych i szkodzących gospodarce. Te zjawiska łącznie z paraliżem systemu sądownictwa bezpośrednio oddziaływały na ograniczenie zasad praworządności. Zmiany w zakresie reprezentatywności po stronie pracodawców, objęcie projektów poselskich obowiązkiem konsultacji oraz wzmocnienie instytucjonalne Rady Dialogu Społecznego – organizacyjne i finansowe – są warunkiem poprawy sytuacji – wskazuje prof. Jacek Męcina.

Organizacja podkreśla, że są przesłanki do pilnych i efektywnych działań. – Formalnie od 20 października przewodnictwo w RDS objęła strona rządowa. Dobra i mocna reprezentacja nowego rządu, przy wypracowanym przez partnerów społecznych w znacznym zakresie projekcie nowelizacji ustawy o RDS oraz wzmocnienia kryteriów reprezentatywności, zwłaszcza środowiska przedsiębiorców, daje szanse na szybki reset. Biorąc pod uwagę wiele problemów społecznych i gospodarczych, przed którymi stanie nowy rząd, przywrócenie demokratycznych zasad stanowienia prawa oraz włączenie partnerów społecznych w mechanizmy wypracowania nowych rozwiązań w zakresie polityki społecznej i gospodarczej są warunkiem przywracania normalności w relacjach z władzą i wpływem partnerów społecznych na kształtowanie polityk publicznych – przekonuje Lewiatan.

Podpowiada, że kluczem do sukcesu może być desygnowanie na funkcję przewodniczącego RDS po stronie rządowej osoby o mocnej pozycji, np. odpowiedzialnej za obszar polityki gospodarczej i rozwoju. – Perspektywa związkowa pewnie koncentruje się na problemach polityki społecznej i pracy, ale doskonale wiemy, że bez silnej gospodarki, wysokiego zatrudnienia i dobrych płac trudno tworzyć dobrą politykę społeczną. Pewne jest jedno: dialog społeczny może być mechanizmem szybkiego przywracania normalności i demokratyzacji procesów decyzyjnych – apeluje Lewiatan.

Czytaj także: Oczekiwania przedsiębiorców po wyborach poszły w górę

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka