27% pytanych Polaków ostatni raz zmieniło pracę ponad 10 lat temu temu. 16% zrobiło to w okresie od 5 do 10 lat temu, a 14% – w ciągu ostatnich 3-5 lat – wynika z badania "Mobilność zawodowa Polaków w 2024 roku" Pracuj.pl. W pierwszych miesiącach 2023 r. 41% pracowników poszukiwało nowego zatrudnienia lub planowało w najbliższym czasie zmienić obecne, a sześć miesięcy później odsetek ten wzrósł do 44%. Poszła w górę także liczba osób otwartych na otrzymanie ciekawej oferty pracy – wskazało na to 85% respondentów. Grupa pracowników otwartych na zmiany jest tym większa, im więcej przedstawicieli młodego pokolenia na niego wchodzi.
W ciągu ostatniego roku pracę zmieniło 20%. Rok temu odpowiedziało tak 17% badanych. – Ten trend świadczy o wzrastającym zainteresowaniu Polaków poszukiwaniem nowych możliwości zawodowych, co może być motywowane różnorodnymi czynnikami, takimi jak poszukiwanie lepszego wynagrodzenia, dążenie do rozwoju osobistego czy poszukiwanie bardziej satysfakcjonującej pracy – tłumaczą autorzy badania. Największy odsetek osób planujących zmiany w życiu zawodowym znajduje się wśród najmłodszych pracowników – w grupie wiekowej 18-24 lat pracę w najbliższym czasie zamierza zmienić 56%, a wśród osób w wieku 25-34 lata – 54%.
Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl, zwraca uwagę na wzmożoną aktywność wśród kandydatów. – W minionym roku aż o 14% wzrosła liczba złożonych przez kandydatów aplikacji w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Analiza danych z ostatnich miesięcy ujawnia znamienne tendencje – wzrasta liczba osób, które nie tylko aktywnie poszukują pracy, ale także takich, które są gotowe na zmiany i nowe wyzwania zawodowe – wskazuje. Jej zdaniem ta zmiana podejścia jest symptomatyczna dla rosnącej świadomości zawodowej Polaków oraz ich gotowości do podnoszenia kwalifikacji i rozwijania kompetencji.
52% szuka nowych możliwości zawodowych po to, by więcej zarabiać. Kolejne ważne powody to: brak możliwości rozwoju lub awansu w obecnym miejscu pracy (27%), poczucie bycia niedocenianym (24%), chęć zmiany branży lub zawodu (19%) i zła atmosfera panująca w obecnej firmie (17%).
fot. freepik.com
oprac. /kp/