• +48 502 21 31 22

Pracodawcy doceniają Ukraińców, pracownicy widzą konkurencję

41% respondentów uważa, że przez Ukraińców wzrost wynagrodzeń jest wolniejszy.

Pracodawcy doceniają Ukraińców, pracownicy widzą konkurencję

78% firm w Polsce ma pozytywne lub neutralne nastawienie do pracowników z Ukrainy. Pracodawcy doceniają ich głównie za umiejętność szybkiej adaptacji (42%), pracowitość (34%) i szybką naukę języka polskiego (30%). Co czwarty przedsiębiorca ceni Ukraińców za ich doświadczenie, a co piąty za skromność, tworzenie pozytywnej atmosfery i lojalność. Wynika tak z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.

Gorzej Ukraińców postrzega ogół społeczeństwa. Co czwarty badany Polak określa swój stosunek jako pozytywny lub raczej pozytywny – to o 10 p.p. mniej niż rok temu. Negatywne nastawienie wzrosło z kolei o 4 p.p., do 18%. Ponadto 41% respondentów uważa, że przez Ukraińców wzrost wynagrodzeń jest wolniejszy, jednak zdaniem 32% emigraci ze Wschodu nie stanowią zagrożenia dla podwyżek. Obawę o utratę pracy na rzecz Ukraińców wyraziło 21% Polaków, najwięcej (32%) w najmłodszej grupie wiekowej ˜– od 18 do 24 lat. Wśród osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wyniósł on 9%.

Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel Personnel Service, zwraca uwagę, że upatrywanie w napływie pracowników z Ukrainy czynnika ograniczającego wzrost wynagrodzeń ma uzasadnienie. – Pamiętajmy jednak, że większej presji na wynagrodzenia nasi pracodawcy mogliby nie znieść. Pensja minimalna i tak od jakiegoś czasu gwałtownie rośnie, a wzrosty wynagrodzeń są dwucyfrowe – podkreśla. – Pogorszenie stosunku do Ukraińców w społeczeństwie stanowi wyzwanie dla działów HR w organizacjach, które zatrudniają lub planują zatrudnić obcokrajowców. A jak wynika z naszego badania, dotyczy to aż 43% firm w Polsce. Konieczna jest koncentracja na edukacji i integracji pracowników – dodaje ekspert.

Najlepszą opinię o kadrze z Ukrainy mają średnie firmy – 47% zadeklarowało zdecydowanie pozytywne lub pozytywne nastawienie. W przypadku dużych przedsiębiorstw odsetek ten wyniósł 44%, a wśród małych – 34%. Najbardziej pozytywny stosunek mają organizacje z sektora IT (56%) i produkcyjne (50%).

Czytaj także: Coraz mniej Ukraińców pracuje w Polsce

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka