Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec marca wyniosła w Polsce 5,3% – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu z poprzednim miesiącem, a także z marcem 2023 r., oznacza to spadek o 0,1 p.p. Na koniec marca 2024 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 824,1 tys. bezrobotnych. W porównaniu lutego liczba ta spadła o 21,2 tys., natomiast w odniesieniu do marca ubiegłego roku – o 22,8 tys. Najniższy poziom bezrobocia odnotowano w woj. wielkopolskim (3,2%) i woj. śląskim (3,8%), a najwyższy – w woj. podkarpackim (8,7%).
Wśród zarejestrowanych bezrobotnych było 13,6 tys. obywateli Ukrainy, którzy stanowili 1,6% ogólnej liczby osób bez pracy. W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 r., czyli początku wojny w Ukrainie, liczba obywateli w rejestrach urzędów pracy wzrosła prawie dziewięciokrotnie, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 tys.
Według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85,8 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Najwięcej przeznaczonych było dla: pracowników produkcji (5,8% ofert), robotników gospodarczych (4,9%) i tzw. pozostałych pracowników wykonujących prace proste gdzie indziej niesklasyfikowanych (3,4%).
– Nie jest zaskoczeniem, że w marcu stopa bezrobocia się obniża. Na przestrzeni dwóch dekad jedynie w 2009 r. wzrosła w relacji miesięcznej – komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. – Od ponad półtora roku powtarzamy, że rynek pracy jest najsilniejszą częścią gospodarki i taką też pozostanie. Te comiesięczne zmiany stopy bezrobocia oraz stopy zatrudnienia o 0,1 p.p. w dół lub w górę nie znaczą wiele dla kondycji rynku pracy. Patrząc na strukturę zawodów, jakie wykonywały osoby przed rejestracją w urzędach pracy, głównie handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów, można oczekiwać, że przy odbiciu konsumpcji, które jest oczekiwane, stopa bezrobocia może nadal spadać. Wielce prawdopodobne jest również to, że część osób pozostających w rejestrach bezrobotnych rejestruje się tam w celu otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego, jednocześnie wykonując pracę w szarej strefie – tłumaczy ekspert.
Z końcem marca liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu wyniosła 1458, w tym 838 kobiet. W porównaniu do danych z lutego liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 31. W omawianym okresie zgłoszono i pozyskano 750 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Stopa bezrobocia w powiecie raciborskim na koniec lutego wyniosła 3,6%.
Czytaj także: Bezrobocie w Polsce jednym z najniższych w Unii Europejskiej
fot. freepik.com
oprac. /kp/