• +48 502 21 31 22

Firmy ostrożnie podchodzą do inwestowania

Prawie połowa przedsiębiorstw przyznaje, że w ostatnich trzech miesiącach nie poniosło żadnych wydatków inwestycyjnych, ponieważ nie było takiej potrzeby.

Firmy ostrożnie podchodzą do inwestowania

1/3 firm spodziewa się poprawy swojej sytuacji gospodarczej w ciągu trzech miesięcy. Mimo to większość wstrzymuje się z inwestycjami.

Najnowszy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury pokazał, że mimo względnie dobrej sytuacji finansowej polskie przedsiębiorstwa ostrożnie podchodzą do inwestowania. Świadczy o tym wartość komponentu "inwestycje", która w kwietniu spadła o 9,2 pkt. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem, do 69,4 pkt. Jest to najniższy odczyt od listopada 2022 r. Natomiast wskaźnik płynności finansowej jest najwyższy od marca 2023 r. – aktualnie wzrósł do poziomu 125,7 pkt., czyli o 4,2 pkt. miesiąc do miesiąca.

– Płynność finansowa zanotowana w kwietniu zapewne powoduje, że firmy przewidują poprawę swej sytuacji gospodarczej w najbliższych trzech miesiącach – tak uważa 32%, ale to najwyraźniej za mało, by podejmować ryzyka inwestycyjne – komentuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Wśród przedsiębiorców objętych badaniem tylko jedna obecnie trzecia deklaruje, że inwestuje w aktywa materialne i niematerialne, podczas gdy jeszcze w lutym było to 40%. 47% przyznaje, że w ostatnich trzech miesiącach nie poniosło żadnych wydatków inwestycyjnych, ponieważ firma nie miała takiej potrzeby, z kolei prawie jedna piąta nie inwestuje, bo nie ma możliwości finansowych.

Wśród mikroprzedsiębiorstw połowa deklarowała w kwietniu, że nie inwestowała ze względu na brak potrzeby, a wśród średnich przedsiębiorstw takich wskazań było 49%. Najczęściej inwestują duże przedsiębiorstwa – w ciągu ostatnich trzech miesięcy wydatki inwestycyjne poniosło 64% z nich. – Względnie zachowawcza postawa małego i średniego biznesu w Polsce wiąże się z tym, że zbyt rzadko zachodzi proces osiągania przez firmy kolejnych etapów wzrostu, co pozwoliłoby im na wykorzystanie efektu skali i szybsze zwiększanie produktywności oraz podjęcie działań inwestycyjnych – tłumaczą ekonomiści.

W ocenie PIE poszczególne wskaźniki MIK świadczą o tym, że polskie firmy coraz lepiej radzą sobie z dużą dynamiką zdarzeń geopolitycznych. – Od wielu miesięcy niepewność sytuacji gospodarczej nie zajmuje już pierwszego miejsca wśród barier prowadzenia biznesu, choć nadal ponad połowa badanych wskazuje na jej uciążliwość – podkrślają. POnadto mimo rosnących kosztów zatrudnienia wciąż więcej firm zamierza raczej zatrudniać, niż zwalniać pracowników.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka