• +48 502 21 31 22

Rośnie liczba obcokrajowców pracujących w Polsce

Najwięcej cudzoziemców w rejestrach ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 762,2 tys. Na drugim miejscu są Białorusini.

Rośnie liczba obcokrajowców pracujących w Polsce

Na koniec marca do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1,138 mln cudzoziemców. Rok wcześniej liczba ta wynosiła 1,073 mln. Dla porównania – w 2008 r. w bazie ZUS-u 16 tys. obcokrajowców.

Najwięcej cudzoziemców w rejestrach ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 762,2 tys. Na drugim miejscu są Białorusini, których jest 131,8 tys., a na trzecim Gruzini – 25,9 tys. – Zakład na bieżąco analizuje liczbę cudzoziemców w ubezpieczeniu. Na polskim rynku pracy dominują obywatele Ukrainy. Coraz liczniejszą grupę stanowią też obywatele Białorusi – podkreślił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u.

Jak dodał, ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z wielu krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców, rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą.

Do Polski do pracy przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25 do 49 lat, a najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje, będąc w wieku 30-39 lat.

ZUS zwrócił uwagę, że Polska ma coraz bardziej atrakcyjny rynek pracy w oczach cudzoziemców, a ich udział w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. Przypomniał jednak, że co prawda obcokrajowcy są uprawnieni do świadczeń, ale jest to ok. 1% wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj także: Chińskie firmy inwestują w Polsce

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka