• +48 502 21 31 22

Włosi liderem work-life balance, Polska na końcu

Elastyczne formy pracy najczęściej wykorzystywane są w firmach zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową lub techniczną.

Włosi liderem work-life balance, Polska na końcu

Polacy spędzają w pracy ponad 40 godzin tygodniowo – to jeden z najwyższych wyników w Unii Europejskiej. Mają też problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Jak wynika z raportu "Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy" Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polacy pracują średnio 40,4 godziny tygodniowo, czyli trzy godziny dłużej niż średnia krajów unijnych i osiem godzin dłużej niż najkrócej pracujący Holendrzy. Dłużej od Polaków pracują jedynie Grecy – 41 godzin tygodniowo. W Polsce na niepełny wymiar godzin pracuje 5% osób, natomiast średnia w UE to 17%. Z kolei pracę zdalną wykonuje w Polsce 13% badanych – to 10 p.p. mniej niż średnia unijna.

Jeśli chodzi o work-life balance, liderem w jego praktykowaniu są Włosi, którzy w badaniach Better Life Index osiągnęli poziom 9,4/10 pkt. Kolejni są Duńczycy (8,6) i Norwegowie (8,5). Polska osiągnęła wynik 6,5, co dało trzecie miejsce od końca wśród przebadanych krajów UE i 25. na 41 przebadanych państw w ogólnym zestawieniu.

Ponad 60% pytanych pracodawców twierdzi, że elastyczne formy zatrudnienia wpływają pozytywnie na efektywność pracowników. Wśród polskich przedsiębiorców dominuje rozwiązanie "ruchomych godzin" (46% firm) i praca w niepełnym wymiarze godzin (42%). Najrzadziej stosowaną praktyką jest czterodniowy tydzień pracy, na który wskazało 1% organizacji, jednak w 2024 r. taki pomysł planuje realizować 2% przedsiębiorców. Elastyczne formy pracy najczęściej wykorzystywane są w firmach zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową lub techniczną oraz w przedsiębiorstwach z branży informacja i komunikacja. Szczególną popularnością cieszy się tam praca zdalna (74%), a także ruchome godziny pracy (60%). Pracę zdalną lub hybrydową często stosują przedsiębiorstwa działające w finansach lub ubezpieczeniach (60%), natomiast ruchome godziny pracy są popularnymi metodami organizacji pracy w firmach zajmujących się pozostałymi usługami (66%) oraz prowadzących działalność związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (58%).

26 kwietnia 2023 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która wdrożyła zasady równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. PIE zastrzegło, że z powodu krótkiego czasu obowiązywania regulacji nie można jednoznacznie ocenić związanych z tym korzyści gospodarczych, natomiast jej odbiór przez pracowników jest pozytywny. Wśród zagadnień, które pozytywnie wpływają na work-life balance, wymienili: ustalenia dotyczące priorytetów pracy (75%), dodatkowe dni urlopu na opiekę nad członkiem rodziny (68%) oraz urlop rodzicielski dla ojców (65%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka