• +48 502 21 31 22

Mniej firm zarejestrowanych, zawieszonych i wyrejestrowanych

Spadek liczby zakładanych firm jest skutkiem m.in. słabszej kondycji w sektorze usług profesjonalnych.

Mniej firm zarejestrowanych, zawieszonych i wyrejestrowanych

W rejestrze REGON w maju zarejestrowano 30 349 firm. To o 10,8% mniej niż miesiąc wcześniej. Spadek odnotowano dla spółek handlowych (o 19,9%) i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 9,7%). Zarejestrowana liczba podmiotów gospodarczych jest też o 4,7% mniejsza niż rok temu. Tutaj również wyraźny spadek widoczny był zarówno wśród spółek, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego powodem jest słabsza kondycja w sektorze usług profesjonalnych i mniejsza liczba sklepów w handlu detalicznym. Według prognoz ekonomistów spadek ma prawdopodobnie charakter przejściowy.

Jednocześnie spada liczba przedsiębiorstw, które wyrejestrowano – koniec działalności zgłosiło 15,6 tys. podmiotów, czyli o 7,2% mniej niż rok temu. Rzadziej zamykane były jednoosobowe działalności gospodarcze, szczególnie w przemyśle oraz budownictwie. Według PIE dobre wyniki gospodarcze powinny sprzyjać utrzymaniu niskiej liczby firm kończących działalność.

Maleje też liczba zawieszonych działalności gospodarczych – w maju spadła ona z 750,9 do 747,2 tys., czyli o 0,5%. – Spadek jest charakterystyczny dla drugiego kwartału, jednak wyniki są dobre na tle ubiegłych lat. Podobnie jak w przypadku wyrejestrowań lepsze wyniki obserwujemy w sektorze budowlanym oraz przemyśle. W najbliższych miesiącach zobaczymy też więcej wracających działalności z sektora turystycznego i HoReCa – komentują eksperci z PIE.

Czytaj także: Przedsiębiorcy mają zbyt wiele obciążeń. Część przejdzie do szarej strefy

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka