• +48 502 21 31 22

PRECOP 29 w Katowicach. Spotkanie przed Szczytem Klimatycznym COP 29

Ważnymi wątkami dyskusji będą modele gospodarcze oraz praktyki biznesu realizującego ideę gospodarki obiegu zamkniętego.

PRECOP 29 w Katowicach. Spotkanie przed Szczytem Klimatycznym COP 29

W listopadzie w Baku w Azerbejdżanie odbędzie się COP 29 – Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu 2024, czyli największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. Zanim to jednak nastąpi, w dniach 2-3 października w Katowicach będzie miała miejsce trzecia edycja konferencji PRECOP 29, która poprzedza i przygotowuje uczestników do nadchodzącego Szczytu Klimatycznego.

W konferencji wezmą udział wysocy przedstawiciele agend ONZ i Unii Europejskiej, ambasadorzy i politycy, byli prezydenci COP oraz reprezentanci świata nauki i biznesu, instytucji i organizacji, a w agendzie pojawią się najistotniejsze tematy związane z redukcją emisji CO2, polityką klimatyczną Polski i Europy, transformacją sektora energetycznego, powstrzymaniem globalnego ocieplenia i łagodzeniem już widocznych i wciąż narastających skutków katastrofy klimatycznej.

Wnioski z poprzednich edycji konferencji PRECOP zostały opracowane w formule "białej księgi" i zaprezentowane podczas szczytów klimatycznych COP 27 w Szarm-el Szejk i COP 28 w Dubaju. W tym roku wśród wątków konferencji nawiązujących do tematyki ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Dubaju znajdą się m.in. kwestie postępów w realizacji celów klimatycznych zgodnych z Porozumieniem Paryskim oraz konieczność uzgodnienia globalnych celów transformacji sektora energetycznego i zwiększenia wysiłków dla jej finansowania. W agendzie PRECOP 29 nie zabraknie również tematów związanych z łagodzeniem skutków katastrofy klimatycznej oraz adaptacją do zmiany klimatu. Ważnymi wątkami dyskusji będą modele gospodarcze oraz praktyki biznesu realizującego ideę gospodarki obiegu zamkniętego, a także bioróżnorodność, w tym usługi ekosystemowe i wpływ kapitału naturalnego na działalność firm. Nie zabraknie tematów związanych ze zrównoważoną produkcją rolną, zmniejszaniem emisji w całym łańcuchu dostaw, urbanistyką i politykami miejskimi wspierającymi walkę ze zmianą klimatu.

Również tematyczne priorytety COP29 znajdą swoje odzwierciedlenie podczas konferencji w Katowicach – chodzi m.in. o finansowanie transformacji, zobowiązania podejmowane przez kraje w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w ramach łagodzenia zmiany klimatu oraz implementację ustaleń COP28.

Organizatorami PRECOP 29 są United Nations Global Compact Network Poland – polskie biuro największej na świecie inicjatywy ONZ ds. współpracy z biznesem wspierającym zrównoważony rozwój oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz konferencji i wydarzeń specjalnych.

Czytaj także: Szczyt klimatyczny COP28 zakończony, uczestnicy rozczarowani

fot. PTWP
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka