• +48 502 21 31 22

Z kopalń na wiatraki. Górnicy zdobywają nowe kwalifikacje

W najbliższych latach sektor energetyki wiatrowej będzie potrzebował kilkudziesięciu tysięcy nowych pracowników.

Z kopalń na wiatraki. Górnicy zdobywają nowe kwalifikacje

Kopalnie, będące przez dekady fundamentem gospodarki Śląska, wkraczają w etap powolnego zamykania. To nieunikniony proces, wynikający zarówno z wyczerpywania się zasobów węgla, jak i z globalnych trendów związanych z ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatycznymi. Zgodnie z umową społeczną z górnikami podpisaną przez rząd Zjednoczonej Prawicy w 2021 r. likwidacja ostatniej kopalni ma nastąpić w 2049 r. Nowa wersja Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada jednak szybsze odejście od węgla.

Decyzje te wywołują obawy wśród górników i ich rodzin, dla których praca w kopalniach była często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zamykanie kopalń oznacza nie tylko koniec pewnej ery, ale także konieczność poszukiwania nowych dróg zawodowych dla tysięcy ludzi. Pojawiają się jednak nowe możliwości. Sektor energetyki odnawialnej, zwłaszcza energetyki wiatrowej, staje się coraz ważniejszym elementem polskiego krajobrazu energetycznego – szacuje się, że w najbliższych latach sektor energetyki wiatrowej będzie potrzebował kilkudziesięciu tysięcy nowych pracowników. Właśnie tam górnicy mogą znaleźć nową ścieżkę kariery.

160 górników zgłosiło się do trzeciej tury szkoleń w programie służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej. Oznacza to szesnastu chętnych na jedno miejsce. Program "Wiatr – kopalnia możliwości" to efekt współpracy firm EDF Renewables Polska, Vulcan Training & Consultancy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgłaszają się byli pracownicy przemysłu wydobywczego oraz czynni górnicy z kopalń przeznaczonych do wygaszenia. Szkolenia mają ich przygotować sdo pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Po przejściu bezpłatnego dwutygodniowego kursu będą mogli oni starać się o pracę przy instalacji i serwisowaniu turbin wiatrowych.

Pierwsza grupa, która składała się z dziesięciu osób, została przeszkolona jesienią, druga wiosną. Wszyscy otrzymali oferty pracy, a część podjęła zatrudnienie w obszarze zielonej energetyki. Kolejna tura planowana jest na wrzesień. Kursanci są zapoznawani ze środowiskiem pracy przy turbinach wiatrowych, m.in. zasadami udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej czy dźwigania urządzeń, są też szkoleni z zasad pracy na wysokości i obsługi urządzeń elektrycznych oraz poznają branżowe słownictwo w języku angielskim.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka