• +48 502 21 31 22

Na Zamek Piastowski wracają stałe msze święte

Raciborski zamek prezentuje już w domu książęcym zabytki ze zbiorów kolegiaty raciborskiej powołanej w XIII w. przy zamkowej kaplicy.

Na Zamek Piastowski wracają stałe msze święte

W kaplicy pw. św. Tomasza Becketa na Zamku Piastowskim w Raciborzu będą odbywały się msze święte. To efekt uzgodnień poczynionych przez ks. Jerzego Hetmańczyka – proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu-Ostrogu, starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę oraz wicedyrektora Zamku Piastowskiego Grzegorza Wawocznego.

Pierwsza msza zostanie odprawiona w zamkowej kaplicy w niedzielę 25 sierpnia o godz. 8:00. Kolejne będą się odbywały zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca, również o godz. 8:00: 29 września, 27 października, 24 listopada oraz 29 grudnia, we wspomnienie patrona kaplicy – św. Tomasza Becketa, arcybiskupa Canterbury. Niedzielne msze św. w zamkowej kaplicy będą odprawiane w intencji biskupa wrocławskiego Tomasza II, fundatora kaplicy, jej patronów – zmarłych książąt raciborskich z rodu Piastów, Przemyślidów oraz von Ratibor, a także mieszkańców powiatu raciborskiego. Każdorazowo będą opatrzone wstępem historycznym nawiązującym do dziejów Kościoła katolickiego na ziemi raciborskiej i najważniejszych dat z historii księstwa raciborskiego.

Ponadto parafia przekaże Zamkowi Piastowskiemu dzwon. Uzgodniono również, że tegoroczna 48. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wyruszy z dziedzińca Zamku Piastowskiego po mszy św. polowej. Od przyszłego roku zaś ostatni ołtarz procesji Bożego Ciała na Ostrogu będzie się znajdował na zamku. Dodatkowo na Święta Bożego Narodzenia 2024 r. w kaplicy pw. św. Tomasza Becketa po raz pierwszy od wielu dekad pojawi się znów szopka bożonarodzeniowa. Tu wsparcie okazał ks. proboszcz Adrian Bombelek z Raciborza Starej Wsi.

Zamek Piastowski dzięki przychylności ks. dr. Mariana Obruśnika – proboszcza parafii pw. WNMP – prezentuje już w domu książęcym zabytki ze zbiorów kolegiaty raciborskiej powołanej w XIII w. przy zamkowej kaplicy i przeniesionej w XV w. do kościoła farnego. Kolekcja ma być wzbogacona, zajmując jedno stałe pomieszczenie sąsiadujące z kaplicą (komnata kanonika).

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka