• +48 502 21 31 22

Polacy przesiadają się na rowery. Rząd i samorządy szukają wspólnych rozwiązań

Omówiono wyzwania w budowie ścieżek rowerowych i podkreślono potrzebę współpracy z innymi sektorami. nowych przepisów i edukacji rowerowej.

Polacy przesiadają się na rowery. Rząd i samorządy szukają wspólnych rozwiązań

Przedstawiciele rządu i samorządów rozpoczęli szeroki dialog na temat rozwoju infrastruktury rowerowej w Polsce. Uczestnicy dyskutowali o wyzwaniach związanych z budową dróg rowerowych i możliwościach współpracy między różnymi podmiotami.

Stanisław Bukowiec – wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu oraz Piotr Kalisz – pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. rozwoju ruchu rowerowego spotkali się z przedstawicielami samorządów wojewódzkich odpowiedzialnymi za infrastrukturę rowerową. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Zespołu ds. mobilności rowerowej działającego przy Konwencie Marszałków Województw RP.

Z tegorocznego badania Nationale-Nederlanden wynika, że na rowerach jeździ 80% Polaków. – Polacy przesiadają się na rowery. Nie tylko w małych miejscowościach, ale i w dużych, również w aglomeracjach. Rowery mogą być elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym, czekamy na propozycje strony samorządowej w tym zakresie. Jesteśmy otwarci na współpracę – podkreślił Stanisław Bukowiec.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich województw – pracownicy urzędów marszałkowskich i zarządów dróg wojewódzkich. Ministerstwo infrastruktury reprezentowali również dyrektorzy departamentów powiązanych z tematyką rowerową. – Chciałbym naszą politykę rowerową prezentować na arenie międzynarodowej, promować polskie trasy rowerowe w Europie — wskazał Piotr Kalisz. Pełnomocnik rowerowy rozpoczął pracę ponad miesiąc temu. W ostatnich tygodniach wziął udział w kluczowych wydarzeniach branżowych, takich jak IV Tarnogórski Kongres Rowerowy czy Kongres Nowej Mobilności w Łodzi, gdzie dyskutowano m.in. o rozwoju ruchu rowerowego opartego o rowery elektryczne. Ponadto w Szczecinie uczestniczył w spotkaniu Zespołu ds. mobilności rowerowej, gdzie omawiano nowe przepisy przyspieszające rozwój infrastruktury rowerowej i promujące "dwa kółka" jako środek lokomocji.

Zespół ds. mobilności rowerowej przy Konwencie Marszałków RP omówił liczne wyzwania związane z rozwojem infrastruktury rowerowej w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na kwestie związane z budową dróg rowerowych, w tym na możliwości realizacji takich inwestycji na wałach przeciwpowodziowych oraz w obszarach leśnych, które stanowią naturalne szlaki dla rowerzystów. Podczas dyskusji poruszono także tematy współpracy z sektorem kolejowym oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Ma to być początek dialogu strony rządowej z samorządową, którego celem jest wypracowanie konkretnych rozwiązań. Samorządowcy podkreślili pilną potrzebę stworzenia ram prawnych ułatwiających realizację inwestycji rowerowych, proponując uchwalenie specustawy. Resort infrastruktury zwrócił natomiast uwagę na obszar edukacji dzieci i młodzieży, którym trzeba się zająć również na poziomie samorządów.

Czytaj także: Blue Velo połączy Raciborszczyznę z Morzem Bałtyckim

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka