Na 58 przystankach komunikacji miejskiej w Rybniku pojawią się nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Wykonane z e-papieru są nie tylko energooszczędne, ale także bardziej czytelne.
Nowe tablice, które będą prezentowały najbliższe godziny odjazdów autobusów, zastąpią dotychczasowe wyświetlacze. Ich istotną zaletą jest przystosowanie dla osób słabo i niedowidzących dzięki komunikatom głosowym emitowanym po naciśnięciu przycisku opisanego alfabetem Braille’a. Tablice, podobnie jak demontowane wyświetlacze, będą prezentowały cztery lub dziewięć najbliższych odjazdów.
– Technologia e-papieru cechuje się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej – brak podłączenia do sieci energetycznej – oraz przede wszystkim dobrą widocznością niezależnie od promieni słonecznych. Tablice zostały wyposażone również w głośniki emitujące zapowiedzi autobusów po naciśnięciu przycisku zamontowanego na słupku. W nocy tablice będą podświetlane. Gdy nie będzie odjazdów przez najbliższe cztery godziny, tablica wygaśnie, pozostawiając tylko grafikę – tłumaczy Łukasz Kosobucki, prezes Zarządu Komunikacja Miejska Rybnik.
Czym jest e-papier? W wyświetlaczu znajduje się płyn, w którym zawieszone są miliony mikroskopijnych kapsułek. Każda kapsułka zawiera cząsteczki pigmentu – czarne lub białe – które są naelektryzowane. Poprzez zastosowanie odpowiedniego pola elektrycznego możemy sterować ruchem tych cząsteczek. Gdy przyłożymy dodatni ładunek, do powierzchni wyświetlacza przemieszczają się białe cząsteczki, a gdy ujemny – czarne. W ten sposób tworzony jest obraz, który możemy porównać do mozaiki złożonej z niezliczonych mikroskopijnych elementów.
Nowe tablice zastąpią dotychczasowe wyświetlacze, które od kilku już lat działały niepoprawnie, a ich serwisowanie i dostęp do części były nieopłacalne. – Tablice w technologii e-papieru można już spotkać m.in. w Grodzisku Mazowieckim. Ich producentem jest szwedzka firma Axentia, która wyprodukowała już ponad 25 tys. tablic niskoenergetycznych, tym aż 8 tys. w technologii e-papieru, a dostawcą jest firma Operibus, która dostarcza Rybnikowi usługę kiedyprzyjedzie.pl – to właśnie już istniejące rozwiązanie lokalizacji pojazdów będzie źródłem danych na tablicach. Koszt zakupu takich tablic to nawet 1/3 ceny tablicy opartej o technologię diodową. Akumulatory w tych tablicach maja trzyletnią gwarancję, a po trzech latach ich wymiana to koszt. ok. 1,5 tys. zł. – wyjaśnia Łukasz Kosobucki.
fot. W. Zielińska/UM Rybnik
oprac. /kp/