Miasto Pszów otrzymało 29 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Zagospodarowanie budynków po zlikwidowanej KWK Anna w Pszowie wraz z przyległym terenem”. Dzięki tym środkom do końca 2027 r. na zdewastowanym terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego Anna przy ul. ks. Pawła Skwary powstanie wielofunkcyjny kompleks. Inwestycja o wartości blisko 36 mln zł zakłada stworzenie przestrzeni sprzyjających rozwojowi gospodarczemu, życiu społecznemu, edukacji i kulturze. Projekt będzie realizowany z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Zagospodarowany zostanie m.in. zabytkowy budynek maszyny wyciągowej szybu Chrobry I, którego projektantem jest wybitny architekt niemieckiego modernizmu – Hans Poelzig. Powstanie tam przestrzeń edukacyjna i wystawa stała, gdzie odwiedzający będą mogli zapoznać się z historią i technologiami związanymi z wytwarzaniem energii elektrycznej. Dodatkowo planowane są doświadczenia i pokazy multimedialne. Przestrzeń wokół budynku zostanie zaaranżowana tak, aby służyła organizacji wydarzeń, jak i rekreacji, z ciągami komunikacyjnymi i zielenią.
W byłym budynku zaopatrzenia kopalni uruchomiony zostanie miejski żłobek, centrum organizacji pozarządowych oraz lokale „na start” dla początkujących lokalnych przedsiębiorców. Urządzona zostanie zieleń wraz z dojściami do budynku i powstanie parking dla obsługi obiektu.
Inwestycja obejmuje również budowę parkingu wyposażonego w instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, która zapewni zasilanie oświetlenia zewnętrznego całego kompleksu. Powstanie też ścieżka edukacyjna z elementami małej architektury prowadząca przez tereny zielone. Na ścieżce zostaną rozmieszczone tablice informacyjne poświęcone zagadnieniom związanym z zieloną energią. Istniejąca droga zostanie przebudowana na ciąg pieszo-rowerowy, a w sąsiedztwie zieleni powstaną strefy integracji społecznej z placami zabaw i miejscami do spotkań.
Projekt ten znalazł się na liście Zarządu Województwa Śląskiego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) – działanie „10.09. Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu”. Do dofinansowania wybrano osiem projektów z województwa, z których pszowski uzyskał największą liczbę rankingowych punktów.
fot. arch. red., UM Pszów
oprac. /kp/