• +48 502 21 31 22

Dlaczego emeryci pracują? Nie tylko dla pieniędzy

W Polsce 41,7% pracujących emerytów wskazało, że ich główną motywacją jest przyjemność czerpana z pracy.

Dlaczego emeryci pracują? Nie tylko dla pieniędzy

W zeszłym roku 13% mieszkańców Unii Europejskiej kontynuowało pracę po przejściu na emeryturę – wynika z danych Eurostatu. Polska wpisuje się w ten trend, osiągając wynik 13,1%.

Najwyższy odsetek pracujących emerytów odnotowano w krajach bałtyckich – w Estonii aż 54,9% seniorów nadal pracowało zawodowo. Podobne wskaźniki osiągnięto na Łotwie (44,2%) i Litwie (43,7%). Z kolei najniższe wartości zaobserwowano w Rumunii (1,7%), Grecji (4,2%) i Hiszpanii (4,9%).

Co ciekawe, połowa emerytów kontynuowała pracę w tej samej formie co wcześniej, natomiast druga połowa decydowała się na zmiany – podejmowała inną pracę, pracowała w mniejszym wymiarze godzin lub rozpoczynała nowe zatrudnienie po przerwie.

Najczęstszym powodem była chęć pozostania aktywnym i robienia czegoś, na co wskazało 36,3% badanych. Na drugim miejscu znalazły się motywy finansowe – 28,6% seniorów przyznało, że pracuje z powodu konieczności uzupełnienia domowego budżetu. Kolejne były: chęć utrzymania integracji społecznej (11,2%) i atrakcyjność finansowa pracy (9,1%).

W Polsce 41,7% pracujących emerytów wskazało, że ich główną motywacją była przyjemność czerpana z pracy. Dane z innych krajów pokazują znaczące różnice. W Danii (61%), Holandii (59,6%) i Włoszech (51,7%) dominującym powodem pracy po emeryturze była przyjemność, natomiast w Hiszpanii (17,9%), na Cyprze (19,1%) i na Słowacji (20,4%) ten odsetek był najniższy.

W niektórych krajach znacznie bardziej widoczne są motywacje finansowe. Na Cyprze aż 68,6% pracujących emerytów kontynuowało pracę ze względów finansowych. Podobne wyniki odnotowano w Rumunii (54,3%) i Bułgarii (53,6%).

Czytaj także: Aktywni seniorzy – klucz do przyszłości polskiego rynku pracy

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka