Zieleń miejska poprzez poprawę jakości powietrza, redukcję hałasu i regulację mikroklimatu znacząco wpływa na zdrowie mieszkańców, obniżając ryzyko wielu chorób, a także pomaga przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Dlatego Miasto Racibórz wdraża standardy ochrony przyrody miejskiej podczas realizacji inwestycji. W marcu tego roku odbyło się spotkanie wprowadzające w tematykę standaryzacji, z kolei 4 grudnia miał miejsce kolejny etap tego działania – szkolenie pod hasłem "Standardy ochrony drzew i zieleni miejskiej w procesach inwestycyjnych".
W spotkaniu udział wzięli pracownicy wydziałów merytorycznych raciborskiego magistratu oraz jednostek miejskich zaangażowanych w procesy inwestycyjne. Poprowadzili je: dr Beata Pachnowska i Kamil Witkoś-Gnach — współautorzy "Standardów Ochrony Drzew" opracowanych w ramach projektu "Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Podczas części wykładowej eksperci z Instytutu Drzewa przedstawili praktyczne wskazówki dotyczące wdrażania standardów ochrony przyrody w inwestycjach miejskich. W części warsztatowej uczestnicy analizowali proces realizacji inwestycji — od etapu planowania, przez koncepcję, przygotowanie dokumentacji technicznej, realizację inwestycji, aż po utrzymanie powstałej infrastruktury — w kontekście troski o zasoby przyrodnicze.
Jak podkreśla urząd miasta, dbałość o tereny zielone w mieście ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. – Zieleń miejska przyczynia się do poprawy jakości życia w wielu aspektach. Wpływ przyrody na zdrowie ludzi jest zauważalny zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. W miastach, gdzie zieleń jest obecna, mieszkańcy czerpią korzyści z dostępu do terenów zielonych, co przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie. Roślinność miejska pełni istotną rolę w oczyszczaniu powietrza, pochłaniając szkodliwe substancje, takie jak dwutlenek węgla, tlenki azotu oraz pyły zawieszone. Ponadto zieleń pomaga przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych, m.in. łagodząc skutki długotrwałych susz, intensywnych opadów deszczu i powodzi błyskawicznych. Ochrona zasobów środowiskowych jest zgodna z zasadą "nie czyń poważnych szkód" będącą jednym z kluczowych założeń perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021–2027 – wskazuje raciborski magistrat.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/