Z raportu „Future of Jobs 2025” World Economic Forum wynika, że Polska, podobnie jak reszta świata, doświadcza rewolucji na rynku pracy. Zmiany klimatyczne, postęp technologiczny i starzenie się społeczeństwa prowadzą do zwiększonego zapotrzebowania na specjalistów z obszaru energii odnawialnej, sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa, a ESG staje się coraz ważniejszym elementem strategii biznesowych i rozwoju kariery. Według Barometru Zawodów 2025 brakuje m.in. programistów, analityków danych, administratorów baz danych i testerów oprogramowania. Jednak to dopiero początek zmian. Jak zwracają uwagę eksperci Gi Group Holding, w najbliższych latach kluczową rolę odegrają inżynierowie sztucznej inteligencji i specjaliści ds. uczenia maszynowego, którzy będą tworzyć zaawansowane algorytmy umożliwiające maszynom wykonywanie coraz bardziej złożonych zadań.
Adam Ajtner, headhunter w Wyser Executive Search, podkreśla, że firmy, które chcą utrzymać przewagę konkurencyjną, muszą inwestować w rozwój rozwiązań opartych na AI. – To właśnie inżynierowie AI i specjaliści ds. uczenia maszynowego będą napędzać innowacje w nadchodzących latach – ocenia. Rośnie też zapotrzebowanie na zawody związane z ochroną danych. – W dobie pracy zdalnej i hybrydowej rola inżyniera bezpieczeństwa informacji staje się nieodzowna. Firmy muszą chronić swoje systemy nie tylko przed tradycyjnymi zagrożeniami, ale także nowymi wyzwaniami związanymi z rozproszonymi środowiskami pracy. Kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwo organizacjom pełnią managerowie na stanowiskach CIO i CISO, którzy definiują strategię bezpieczeństwa i wdrażają nowoczesne rozwiązania technologiczne. Ich współpraca z zespołami IT oraz inżynierami bezpieczeństwa pozwala na skuteczniejsze przewidywanie zagrożeń i minimalizowanie ryzyka – wskazuje Adam Ajtner.
Kolejne zmiany na rynku pracy napędza zielona transformacja. Zdaniem ekspertów Gi Group Holding niezbędni będą m.in. menedżerowie ds. energii odnawialnej i specjaliści ds. zrównoważonego rozwoju, którzy będą odpowiedzialni za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań związanych z OZE. Biznes będzie też poszukiwał specjalistów prowadzących działania redukujące ślad węglowy i promujących odpowiedzialność społeczną. – Wzrost zapotrzebowania na specjalistów od zielonych technologii to odpowiedź na rosnącą presję regulacyjną i potrzeby inwestorów. W najbliższych latach szczególnie cenione będą umiejętności związane z optymalizacją zużycia energii oraz zarządzaniem projektami zrównoważonego rozwoju – tłumaczy Danuta Protasewicz, manager regionalny w Grafton Recruitment.
A co z pracownikami fizycznymi? Sektory takie jak produkcja i logistyka również przechodzą transformację, a wraz z wdrażaniem zaawansowanych rozwiązań technologicznych rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy potrafią obsługiwać i programować nowoczesne maszyny oraz systemy automatyki przemysłowej. Chodzi m.in. operatorów maszyn CNC, specjalistów ds. automatyki przemysłowej czy techników zajmujący się instalacjami i konserwacją systemów produkcyjnych.
Szybkie zmiany na rynku pracy wymagają od pracowników ciągłego uczenia się i adaptacji. Warto więc inwestować w rozwój umiejętności związanych z nowymi technologiami. – Metody i techniki zdobywania wiedzy oraz doświadczenia w zakresie zawodów przyszłości zależą przede wszystkim od specyfiki branżowej. Wymóg kierunkowego wykształcenia, szkoleń, kursów jest powszechny, choć dobrze uzupełnić go regularną potrzebą śledzenia trendów w publikacjach eksperckich, raportach czy uczestnictwem w konferencjach tematycznych. Zawsze istotne, niezależnie od sektora, będzie również rozwijanie umiejętności miękkich, takich jak kreatywność, analityczne, logiczne myślenie czy zdolność efektywnej współpracy w zespole – podsumowuje Danuta Protasewicz.
fot. freepik.com
oprac. /kp/