• +48 502 21 31 22

63% firm planuje zatrudniać pracowników dorywczych

Głównym czynnikiem motywującym przedsiębiorstwa do szukania pracowników dorywczych są rosnące koszty zatrudnienia.

63% firm planuje zatrudniać pracowników dorywczych

Wzrasta zainteresowanie przedsiębiorstw dotyczące zatrudniania pracowników dorywczych. 63% ankietowanych firm planuje skorzystać z tego rozwiązania w pierwszym kwartale 2025 r., co stanowi wzrost o 12 p.p. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z badania agencji pracy natychmiastowej Tikrow.

Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych najbardziej poszło w górę w sektorze produkcji, gdzie 72% przedsiębiorstw planuje ich zatrudnienie w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku – stanowi to wzrost o 21 p.p. rok do roku. W branży logistycznej oraz handlowej odpowiednio 62% i 54% firm chce szukać pracowników dorywczych, co oznacza wzrost o 1 i 7 p.p. w porównaniu z rokiem poprzednim. Na początku 2024 r. to logistyka była najbardziej zainteresowana takimi pracownikami. – Uspokojenie widać natomiast w handlu – po gorącej końcówce 2024 r. związanej ze świętami i Black Week. Przypomnijmy – w czwartym kwartale 2024 r. zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w retailu sięgało aż 75% – o 21 p.p. więcej niż w pierwszym kwartale 2025 r. – wskazują autorzy.

Badanie pokazało, że głównym czynnikiem motywującym przedsiębiorstwa do korzystania z pracy tymczasowej są rosnące koszty zatrudnienia. 42% firm wskazało ten powód, co stanowi wzrost o 15 p.p. w porównaniu z rokiem poprzednim. Szczególnie dotknięta tym zjawiskiem jest branża produkcyjna, gdzie 49% przedsiębiorstw wskazało na rosnące koszty jako główną przyczynę rekrutacji pracowników tymczasowych (wzrost o 22 p.p.). Drugim najczęściej wymienianym czynnikiem były trudności w pozyskaniu pracowników niespecjalistycznych (36%, wzrost o 3 p.p.).

Choć zapotrzebowanie firm na pracowników tymczasowych rośnie, to zainteresowanie samych pracowników taką formą zatrudnienia nie zwiększa się w takim samym tempie. Tylko 19% badanych deklaruje chęć podjęcia pracy dorywczej w pierwszym kwartale 2025 r., co stanowi spadek o 3 p.p. w porównaniu z rokiem poprzednim. Największą grupą zainteresowaną pracą tymczasową są uczniowie i studenci (42%), których motywuje przede wszystkim chęć usamodzielnienia się (63%). Natomiast głównym powodem decyzji o podjęciu pracy dorywczej wśród ogółu ankietowanych jest chęć zaspokojenia dodatkowych potrzeb finansowych (60%). Widać wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy taką odpowiedź wybrało 49% badanych. Natomiast w obu badaniach wysoki poziom cen i kosztów życia był wymieniany jako istotny czynnik wpływający na decyzję o podjęciu dodatkowej pracy wśród pracowników (50%, spadek o 3 p.p.).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka