Polscy przedsiębiorcy są bardziej zaniepokojeni wzrostem kosztów niż zmianami klimatycznymi. Choć zdają sobie sprawę z globalnego ocieplenia, to większe obawy budzi w nich zdrowie własne i pracowników oraz stabilność finansowa firmy.
Stabilność działalności jest dla polskich przedsiębiorców priorytetem – wynika z badania SW Research na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Największe obawy wzbudzają w nich podwyżki kosztów operacyjnych, takich jak ceny paliw (66%) i energii (63%). Jednocześnie są to według nich najbardziej prawdopodobne zagrożenia – wskazało tak odpowiednio 68% i 69% wśród 1504 pytanych. Natomiast najmniejsze obawy wzbudzają w nich zdarzenia związane z utratą zaufania klientów i kontrahentów na skutek problemów z płynnością finansową – jednak nadal są one niepokojące i prawdopodobne dla co czwartego przedsiębiorcy.
Inne istotne obawy są związane ze zdrowiem i życiem – respondenci najczęściej wymieniali śmierć wspólnika (56%), poważny wypadek przedsiębiorcy (46%) oraz długotrwałą chorobę, grypę lub inną chorobę zakaźną (35%). Z kolei poważna choroba kluczowego pracownika niepokoi 33% badanych, a jego śmierć – 30%. 48% właścicieli firm obawia się, że koszty leczenia przerosną jego możliwości finansowe, jednocześnie 53% dostrzega wartość zapewnienia pracownikom dodatkowych benefitów zdrowotnych. Ponad połowa przyznaje, że musi pracować pomimo choroby, a 1/3 korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej. – Poziom obaw związanych z chorobą i zdrowiem jest wyższy niż oceniane prawdopodobieństwo wystąpienia tych zdarzeń – przedsiębiorcy postrzegają je jako potencjalnie bardziej szkodliwe niż realne. Co więcej, wypadki lub choroby, które dotykają przedsiębiorców osobiście, budzą większe obawy niż te dotyczące pracowników – zwraca uwagę Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.
Z badania wynika też, że choć większość przedsiębiorców uważa zmiany klimatyczne za poważny problem globalny, to jednocześnie nie widzi ich bezpośredniego związku ze swoją działalnością. 43% pytanych obawia się zmian klimatu, a połowa uważa ich wystąpienie za prawdopodobne. 56% widzi ich globalny charakter i uważa, że zmiany te dotyczą wszystkich w takim samym stopniu. Jednocześnie niemal taki sam odsetek (55%) wskazuje, że problem ten ich nie dotyczy, ponieważ w ich miejscowości nie występują katastrofy naturalne. Suszy i ulewnych deszczów boi się 43% respondentów, a połowa uważa je za prawdopodobne zagrożenia dla swojej działalności. – Warto zauważyć, że niemal 42% respondentów dostrzega wpływ swojej działalności na środowisko, co może wskazywać na potrzebę zwiększenia świadomości dotyczącej własnego oddziaływania na klimat. Niepokoi jednak fakt, że dla wielu polskich przedsiębiorców ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi wciąż jest dość abstrakcyjne, a jego niedocenianie może prowadzić do niedoubezpieczenia – komentuje Jan Grzegorz Prądzyński.
A czego polscy właściciele firm najbardziej obawiają się w przyszłości? Najwięcej badanych wymieniło niewystarczającą konkurencyjność (36%) i zmiany prawne, które mogą wpłynąć na ich działalność (34%), a najmniej – odejście kluczowych pracowników (25%) i utratę pozwolenia na prowadzenie działalności (20%). Jako mniej istotne, ale wciąż znaczące ryzyko finansowe, przedsiębiorcy postrzegają brak środków na wypłaty dla pracowników (28%).
fot. freepik.com
oprac. /kp/