Ostatecznym terminem dostarczenia deklaracji podatkowych PIT do Urzędu Skarbowego dla deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 jest dzień 30 kwietnia 2025 r. Wyjątkiem są deklaracje PIT-16 oraz PIT-16A. Te zeznania należy dostarczyć do 28 lutego 2025 roku.
Czym jest podatek dochodowy od osób fizycznych - PIT?
Skrót PIT pochodzi z języka angielskiego (PIT - Personal Income Tax) i oznacza podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczany jest do grupy podatków bezpośrednich. Podmiotem opodatkowanym jest w tym przypadku jednostka (osoba fizyczna) uzyskująca określone przychody.
PIT pobierany może być jednakowo od polskich rezydentów podatkowych (u których pobiera się od całości przychodów), jak i od osób nieposiadających polskiej rezydencji podatkowej (u których podatek jest pobierany wyłącznie od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
PIT utożsamia się z deklaracją podatkową, jaką podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą składać cyklicznie do urzędów skarbowych, przedstawiając im wysokość wyliczonego podatku oraz kwot, które posłużyły do jego wyliczenia.
Niektóre rodzaje grup przychodów nie podlegają opodatkowaniu lub też są z niego zwolnione. W takim przypadku podatnik nie musi składać deklaracji PIT i składać ich do urzędów podatkowych.
Jak wygląda dokument PIT - deklaracja PIT?
Jest to dokument urzędowy przygotowywany według prawnie określonego wzoru. Służy do opodatkowania podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Dokument jest sporządzany cyklicznie i stanowi podstawę do uiszczenia podatku w ustalonej kwocie. Dane w nim zawarte stanowią oficjalną informację dla organów podatkowych o kwotach kosztów, przychodów, zaliczek, ulg, odliczeń, a także form i metod opodatkowania, z których korzystali podatnicy w danym okresie rozliczeniowym. PIT odnosi się również do formularzy związanych pośrednio z rozliczeniem rocznym, wykorzystywanych do rozliczania zaliczek na podatek oraz wyboru zasad i form jego rozliczenia (tzw. formularze PIT).
Rodzaje deklaracji PIT zmieniają się tak, jak zmieniają się przepisy prawne, dlatego należy upewnić się, że dysponujemy aktualną i bieżącą wersją dokumentu.
Proces rozliczenia się z fiskusem
Rozliczenie PIT to nic innego, jak przygotowanie i złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Deklaracja stanowi podstawę do uregulowania należnego podatku lub ubiegania się o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku wpłacenia zaliczek przekraczających kwotę podatku wskazaną w rocznym zeznaniu PIT. Jak się rozliczyć?
Po pierwsze potrzebny jest prawidłowy i aktualny formularz PIT. Podatnik wybiera odpowiedni dokument PIT w zależności od tego, czy zaliczki na podatek są opłacane samodzielnie, czy przez inny podmiot w jego imieniu (np. przez pracodawcę). Ważne jest również, jakiego rodzaju przychody rozliczane są w deklaracji PIT.
Po drugie, po wybraniu odpowiedniej deklaracji należy uwzględnić przychody, koszty, dochody, kwotę wolną od podatku oraz przysługujące ulgi i odliczenia dotyczące danego roku. Obowiązuje system rozliczenia rocznego, w ramach którego deklaruje się przychody i odliczenia.
Sposoby online
Wypełniona deklaracja PIT powinna zostać podpisana. W przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną, podpis PIT stanowi zestaw danych autoryzacyjnych, które identyfikują podatnika wobec organu skarbowego. Alternatywnie deklarację PIT można przesłać z użyciem podpisu elektronicznego. Zeznanie może również zostać złożone przez pełnomocnika, co wymaga pisemnego upoważnienia zgłoszonego na oficjalnym formularzu.
Jest również możliwość skorzystania z usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym, czyli serwisie internetowym Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej pod adresem www.podatki.gov.pl. Dzięki temu każdy ma możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie. Można to zrobić online, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. PIT można rozliczyć także przy pomocy profilu zaufanego (PZ) oraz aplikacji mObywatel.
W niektórych przypadkach złożenie prawidłowo uzupełnionej deklaracji PIT może okazać się wyzwaniem. Wśród natłoku obowiązków na wypełnianie urzędowych druczków może zabraknąć czasu. Właśnie dlatego warto skontaktować się z profesjonalnym biurem rachunkowym, w którym podatki i rachunkowość to bezwzględny priorytet, a każde rozliczenie zostanie poprawnie i szybko przeprowadzone, aby deklaracja PIT na czas dotarła do Urzędu Skarbowego.
opracowanie: kk