• +48 502 21 31 22

Ciepło z resztek jedzenia, czyli Centrum Zielonej Energii w Rybniku

Dzięki biogazowni ma zwiększyć się poziom recyklingu, a wyniku procesu przetwarzania i fermentacji powstanie biogaz do wytwarzania energii elektrycznej, cieplne

Ciepło z resztek jedzenia, czyli Centrum Zielonej Energii w Rybniku

W Rybniku powstaje Centrum Zielonej Energii, czyli nowoczesne centrum gospodarowania odpadami. Składać się będzie z zespołu instalacji pozwalających na zagospodarowanie coraz większej ilości odpadów produkowanych przez mieszkańców. Wytwarzane będzie z nich ciepło, energia elektryczna i wodór na potrzeby miasta.

Jednym z kluczowych elementów CZE jest budowa biogazowni komunalnej. Jak tłumaczy spółka, przetwarzać będzie ona odpady organiczne pochodzące z gospodarstw domowych, takie jak np. obierki, skórki warzyw i owoców, a także resztki pieczywa, fusy z kawy i herbaty, liście, zwiędnięte kwiatki czy skoszona trawa. – Zajmiemy się wyłącznie frakcją bio z naszych mieszkań i domów. Biogazownia zapewni korzyści ekonomiczne i środowiskowe, a dla dzielnicy może oznaczać także dostęp do źródła ciepła systemowego. Dzięki niej zwiększy się poziom recyklingu, a w wyniku procesu przetwarzania i fermentacji powstanie biogaz do wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej i biometanu oraz nawóz. Biogazownie przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, przetwarzając w procesie fermentacji substancje organiczne na biogaz​​​​ – tłumaczy CZE.

Obiekt zlokalizowany będzie w Rybniku-Niewiadomiu. – Zamiast ciężkiej, przemysłowej infrastruktury – zielona, minimalistyczna architektura i technologie przyszłości. To pierwszy tak zaawansowany projekt biogazowni w Polsce, który może stać się wzorem do naśladowania – pokazując, że instalacje produkujące zieloną energię mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również harmonijnie wpisane w przestrzeń i potrzeby lokalnej społeczności – podkreśla rybnicki magistrat.

Za koncepcją stoi Pracownia Projektowa Archiplan. Projektowana biogazownia będzie w pełni zautomatyzowana i wyposażona w systemy cyfrowego monitorowania. Innowacyjne technologie mają na celu maksymalne ograniczenie wpływu instalacji na środowisko naturalne przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej efektywności produkcji biogazu. – Bardzo zależało nam na tym, by projekt nie tylko spełniał wymagania techniczne, ale też odpowiadał na potrzeby społeczności lokalnej i był wizytówką odpowiedzialnego podejścia do transformacji energetycznej – tłumaczy Adam Ciekański, prezes Centrum Zielonej Energii w Rybniku.

Urząd miasta dodaje, że wizualizacja ukazuje nie tylko architekturę samego obiektu, ale również sposób jego zagospodarowania w przestrzeni dzielnicy – z zielenią, funkcjonalnością i poszanowaniem lokalnego krajobrazu. – To instalacja przyszłości, która ma służyć mieszkańcom i środowisku jednocześnie – wskazuje.

fot. Centrum Zielonej Energii
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

925_biogazownia_rybnik_niewiadom_(1).jpg
257_biogazownia_rybnik_niewiadom_(2).jpg
7_biogazownia_rybnik_niewiadom_(3).jpg
782_biogazownia_rybnik_niewiadom_(4).jpg
901_biogazownia_rybnik_niewiadom_(5).jpg
216_biogazownia_rybnik_niewiadom_(6).jpg
543_biogazownia_rybnik_niewiadom_(7).jpg
177_biogazownia_rybnik_niewiadom_(8).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka