• +48 502 21 31 22

Spadek liczby ofert pracy w województwie śląskim

Najlepsza sytuacja panuje wśród zawodów fizycznych, a zapotrzebowanie na tego typu specjalistów wykazuje szybszy wzrost od 2020 r.

Spadek liczby ofert pracy w województwie śląskim

W województwie śląskim spadła liczba ogłoszeń o pracę. W całej Polsce najlepsza sytuacja panuje w grupie zawodów fizycznych, gdzie liczba wakatów idzie w górę.

Barometr Ofert Pracy w marcu wzrósł, osiągając poziom 261,4 pkt. W lutym jego wartość wynosiła 260,4 pkt. Eksperci z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, które wspólnie przygotowują raport, oceniają, że tak niewielki wzrost jest odzwierciedleniem słabej koniunktury gospodarczej oraz niepewnej sytuacji międzynarodowej. – W wielu obserwowanych kategoriach ofert pracodawcy wciąż ograniczają rekrutację nowych pracowników – zwracają uwagę.

Autorzy raportu podkreślają, że najlepsza sytuacja panuje wśród zawodów fizycznych, gdzie liczba wakatów systematycznie rośnie. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów wykazuje szybszy wzrost od 2020 r., nawet w obliczu spowolnienia lub wyhamowania tendencji wzrostowej w innych grupach zawodowych. Przykładem są profesje wymagające wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych, gdzie wzrost liczby ofert wyraźnie osłabł. Podobne zjawisko dotyczy profesji związanych z edukacją społeczną lub prawną.

Największy przyrost wakatów odnotowano w województwach podkarpackim, opolskim i małopolskim. Jednocześnie w czterech innych regionach Polski zaobserwowano spadek – dotyczy to województw: lubuskiego, śląskiego, pomorskiego i podlaskiego.

Analizując szczegółowo poszczególne grupy zawodowe, widać wzrost ofert dla osób z wykształceniem w naukach społecznych i prawnych. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń pojawiło się dla grafików, finansistów oraz specjalistów HR, obsługi klienta i call center. W tej ostatniej kategorii, po niemal rocznej stagnacji, odnotowano wzrost liczby wakatów już trzeci miesiąc z rzędu.

Eksperci zwracają uwagę na trwałe wzrosty w kategorii obsługi klienta, natomiast spadek liczby ogłoszeń dotyczy nieruchomości, działów zaopatrzenia i prawników. Wśród ofert dla absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w marcu przeważały wzrosty, a najwięcej nowych propozycji dotyczyło pracowników BHP, ochrony środowiska i programistów. W przypadku administratorów systemów IT, po czterech miesiącach wzrostów, w marcu liczba wakatów nie uległa zmianie.

W sektorze usług odnotowano wzrost liczby ogłoszeń w branży turystycznej (pierwszy wzrost po czterech miesiącach spadków) oraz w mediach. Spadki natomiast zaobserwowano w logistyce, choć sytuacja w zawodach pokrewnych związanych ze spedycją jest nieco lepsza. Eksperci zaznaczają również, że choć w skali miesiąca spadła liczba ofert dla nauczycieli, to z perspektywy historycznej pozostaje ona na stosunkowo wysokim poziomie.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka