
Przełom w podejściu świata biznesu do transformacji energetycznej staje się faktem. Wyniki badania przeprowadzonego wśród członków kadr zarządzających przedsiębiorstw wskazują, że większość menedżerów popiera odejście od paliw kopalnych i szybkie przejście na odnawialne źródła energii. Raport podkreśla również, że firmy oczekują konkretnych działań ze strony rządów – w przeciwnym razie nie wykluczają przeniesienia działalności do bardziej sprzyjających lokalizacji.
Badanie zrealizowane przez pracownię Savanta na zlecenie E3G, Beyond Fossil Fuels i We Mean Business Coalition objęło menedżerów średnich i dużych firm z 15 krajów, w tym Polski. 97% respondentów opowiada się za rezygnacją z węgla i innych paliw kopalnych, a 78% oczekuje, że transformacja energetyczna i przestawienie systemu energetycznego na źródła odnawialne zostaną ukończone najpóźniej do 2035 r. Dodatkowo 52% przedsiębiorstw rozważa przeniesienie działalności w przypadku bezczynności rządów w tym obszarze, a 49% – łańcuchów dostaw do krajów oferujących lepszy dostęp do energii odnawialnej w ciągu najbliższych pięciu lat.
75% respondentów uważa, że OZE zwiększają bezpieczeństwo energetyczne, a w Niemczech 78% liderów twierdzi, że przyspieszenie transformacji zmniejszy zależność kraju od importu energii. Przedstawiciele firm zwracają również uwagę, że transformacja energetyczna to impuls dla gospodarki i rynku pracy – 77% badanych dostrzega pozytywny wpływ źródeł odnawialnych na wzrost gospodarczy, a 75% podkreśla ich rolę w tworzeniu miejsc pracy.
Biznes liczy też na sprawne odejście od paliw kopalnych. 87% pytanych oczekuje od rządów priorytetowego wsparcia dla inwestycji w OZE i zakończenia wykorzystywania węgla w ciągu dekady. 43% firm planuje zrezygnować z węgla do 2030 r., a kolejne 27% – do 2035 r. Ponadto 67% liderów firm chce wygaszenia produkcji energii z węgla i zastąpienia jej energią odnawialną wraz z rozbudową infrastruktury przesyłowej i magazynowej, bez inwestowania w nową infrastrukturę gazową.
fot. freepik.com
oprac. /kp/