• +48 502 21 31 22

Spadek ofert pracy dotyczy niemal wszystkich branż

Najwięcej ogłoszeń przybyło dla informatyków, a zwłaszcza dla programistów.

Spadek ofert pracy dotyczy niemal wszystkich branż

Najnowsze dane Barometru Ofert Pracy opracowywanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskazują na spadek liczby ofert pracy w kwietniu. Wskaźnik barometru obniżył się do 257,9 pkt. – z 261,4 pkt. odnotowanych w marcu. Eksperci zwracają uwagę, iż pomimo tego spadku dynamika wzrostu w poprzednich miesiącach była na tyle niska, że liczba wakatów zbliżyła się do poziomu z początku 2025 r. – Ostatecznie od prawie półtora roku liczba ofert pracy w Polsce oscyluje wokół zbliżonej wartości i pozostaje na tym samym poziomie – wskazują eksperci BIEC. Dodają, że jedynie w kilku kategoriach pracodawcy wykazują większą aktywność rekrutacyjną, wymieniając m.in. budownictwo i prace fizyczne.

Spadek liczby ofert pracy odnotowano we wszystkich szerokich grupach zawodowych, z jednym wyjątkiem – zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych. To już piąty z rzędu wzrost w tej kategorii, choć eksperci zaznaczają, że był on stosunkowo niewielki, a liczba wakatów jest niższa niż przed rokiem. Niemniej jednak relatywnie najwięcej ogłoszeń przybyło dla informatyków, a zwłaszcza dla programistów. Zwiększyła się również liczba ofert dla administratorów systemów teleinformatycznych.

Jeśli chodzi o stopę bezrobocia rejestrowanego, eksperci wskazują na jej stabilizację. Po wyłączeniu osób bezrobotnych uczestniczących jedynie w pracach sezonowych w marcu utrzymała się ona na poziomie 5,1%, takim samym jak miesiąc wcześniej. W ujęciu regionalnym w kwietniu wzrost liczby ofert zatrudnienia zaobserwowano w czterech województwach: wielkopolskim, podlaskim, lubuskim i świętokrzyskim. W pozostałych regionach odnotowano spadek, przy czym nieco lepsza sytuacja panowała w województwach o niskiej stopie bezrobocia. Z kolei największy spadek liczby ogłoszeń wystąpił w województwach śląskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim.

Największą redukcję ogłoszeń odnotowano w usługach. Był to pierwszy tak znaczący spadek w tym roku i największy od listopada ubiegłego roku. – Po osiągnięciu szczytowego poziomu we wrześniu ubiegłego roku liczba wakatów generalnie maleje – podkreślają autorzy. Dodają, że mimo to utrzymuje się ona powyżej poziomu z ubiegłego roku. W przypadku zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych odnotowuje się brak istotnych zmian od około półtora roku.

Natomiast liczba ogłoszeń dla pracowników fizycznych w ciągu miesiąca zmalała, choć eksperci zaznaczają, że popyt na te osoby utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, bliskim rekordowemu, a tendencja jest wyraźnie wzrostowa. W tej grupie wzrosła ofert liczba w branży budowlanej, w której od roku obserwowane jest ożywienie. – Liczba wakatów dla tego typu pracowników utrzymuje się na wysokim poziomie, choć jest niższa niż przed osiągnięciem maksimum w 2022 r. – zaznaczają eksperci. Z kolei największy spadek ogłoszeń wystąpił dla przedstawicieli zawodów związanych z ochroną środowiska.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka