
W Jastrzębiu-Zdroju powstają dwa nowe projekty, które mają znacząco poprawić jakość życia mieszkańców – zarówno pod względem rekreacji, jak i estetyki przestrzeni publicznej. Miasto przygotowuje się do realizacji Parku Aktywności na Osiedlu Barbary oraz kompleksowej rewitalizacji terenów przy stawach na ulicy Wodzisławskiej.
Na terenie o powierzchni 1,3 ha przy ul. Granicznej zaplanowano utworzenie kompleksu rekreacyjno-sportowego dostosowanego do różnych grup wiekowych i poziomów sprawności. Firma projektowa, która podpisała umowę z miastem w kwietniu, przedstawiła właśnie koncepcję zagospodarowania tego obszaru przygotowaną m.in. na podstawie konsultacji z mieszkańcami. Zwycięska koncepcja zakłada wydzielenie pięciu głównych stref. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdzie się polana piknikowa z dekoracyjną zielenią, strefa spacerowa z alejkami i torem do gry w bule, a także przestrzeń sportowo-rekreacyjna. W tej ostatniej przewidziano boisko do paddla i badmintona, trampoliny oraz dwie minisceny z miejscem dla widowni. Całość uzupełnią parkingi i zaplecze sanitarne. Projektant ma czas do listopada na opracowanie finalnej dokumentacji projektowej.
Drugą dużą inwestycją w mieście jest projekt „Remediacja terenów wodnych i zielonych położonych przy ul. Wodzisławskiej w Jastrzębiu-Zdroju wraz z ich zagospodarowaniem” realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027. Jego wartość wynosi ponad 12,6 mln zł, z czego niemal 12 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego. – Projekt ten pomoże stworzyć przestrzeń publiczną o wysokich walorach estetycznych, przyrodniczych i krajobrazowych nawiązującą swoimi kształtami do naturalnych form znajdujących się przy stawie na ul. Wodzisławskiej – podkreśla Michał Urgoł, prezydent Jastrzębia-Zdroju. Prace obejmą m.in. budowę drewnianych nabrzeży i promenad widokowych, które posłużą jako ścieżki spacerowe i miejsca do obserwacji przyrody. Dodatkowo na terenie wokół stawów powstaną ścieżki pieszo-rowerowe, ławki, leżaki, tablice edukacyjne, toaleta oraz zadaszenie chroniące przed niepogodą. Projekt uwzględnia również potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Obie inwestycje wpisują się w długofalowy plan poprawy jakości przestrzeni miejskich w Jastrzębiu-Zdroju i są odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców w zakresie aktywnego i zrównoważonego wypoczynku.
fot. UM Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/