• +48 502 21 31 22

Studenci muszą pamiętać o zaświadczeniach, by nie stracić renty rodzinnej

Standardowo uczniom ostatnich klas szkół ponadpodstawowych renta rodzinna wypłacana jest do końca sierpnia.

Studenci muszą pamiętać o zaświadczeniach, by nie stracić renty rodzinnej

Dla wielu tegorocznych maturzystów, którzy planują kontynuować naukę na studiach, renta rodzinna stanowi istotne wsparcie finansowe. Warto jednak pamiętać o kluczowych terminach i formalnościach, by zapewnić sobie ciągłość jej wypłaty. ZUS przypomina o zasadach, które mogą zaważyć na tym, czy świadczenie będzie wypłacone również za wrzesień, a także o obowiązkach związanych z jego pobieraniem.

Standardowo uczniom ostatnich klas szkół ponadpodstawowych renta rodzinna wypłacana jest do końca sierpnia. Maturzyści, którzy z powodzeniem zdali egzamin dojrzałości i dostali się na studia, mają szansę na otrzymanie świadczenia również za wrzesień. Jest to jednak uzależnione od spełnienia określonych warunków.

Jak wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, kluczowe jest dostarczenie do ZUS zaświadczenia o przyjęciu na pierwszy rok studiów. – W przypadku, gdy uczelnia nie będzie mogła wystawić zaświadczenia we wrześniu, wystarczy, że przyszły student dostarczy nam zawiadomienie o przyjęciu na studia i sam napisze oświadczenie. Musi w nim podać planowaną datę rozpoczęcia studiów i zobowiązać się, że dostarczy zaświadczenie z uczelni, najpóźniej w miesiącu, w którym rozpoczyna się rok akademicki i podejmie naukę – informuje Beata Kopczyńska.

Jeśli przyszły student złoży oświadczenie, że rozpocznie naukę w październiku, ale ostatecznie tak się nie stanie, będzie zobowiązany do zwrotu renty za wrzesień. Należy też pamiętać, że jeśli rok akademicki rozpoczyna się później niż w październiku, renta za wrzesień nie przysługuje. Można ją pobierać dopiero od miesiąca, w którym złożono wniosek o wypłatę renty i zaświadczenie o rozpoczęciu studiów.

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące po śmierci m.in. rodzica. Jest wypłacana osobom uczącym się do maksymalnie 25. roku życia. Istnieje jednak wyjątek: jeśli 25. urodziny studenta przypadają na ostatnim roku studiów, może on otrzymywać rentę aż do końca danego roku akademickiego.

Po ukończeniu 16 lat dziecko może kontynuować pobieranie renty rodzinnej pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole lub na studiach. Wymaga to jednak potwierdzenia. Należy złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuacji nauki, które jest wystawiane przez szkołę lub uczelnię. Zazwyczaj dokument jest ważny przez rok. Rzeczniczka ZUS przypomina, by młodzież pamiętała o terminach ważności zaświadczeń, ponieważ ich brak może skutkować wstrzymaniem wypłaty renty.

W pewnych sytuacjach dziecko może otrzymywać rentę rodzinną po ukończeniu 16 lat, nawet jeśli nie kontynuuje nauki. Jest to możliwe, gdy stało się całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25. roku życia. Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wydaje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

Każdy uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma obowiązek niezwłocznie poinformować ZUS o przerwaniu lub wcześniejszym zakończeniu nauki. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z koniecznością zwrotu nadpłaconej, nienależnie pobranej renty rodzinnej wraz z odsetkami.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka